معاون فرهنگی قوه قضائیه از صلح و سازش بیش از ٣میلیون پرونده طَی ٩ ماه گذشته خبر داد و گفت:

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی  در نشست خبری صبح امروز با محوریت همایش ملی صبر که با حضور قوای سه گانه برگزار می شود، گفت:هدف ستاد ملی صبر ترویج صبر است و مخفف واژه های صلح و بخشایش و رضایت است. یک مسیولیت دیگر بر عهده دستگاه قضایی است که پیشگیری از وقوع جرم است تا دعاوی و جرم ها کاهش یابد و همیشه در فرهنگ اسلام ترویج شده انسان ها جای دعوا با یکدیگر صلح کنند میامبر فرمودند برقراری مصالحه بین مردم از یک سال نماز عبادتبهتر است در عبادات نقل شده است ارزش ایجاد صلح بعد از واجبات از باقی واجبات بیشتر است.

وی در ادامه با بیان اینکه  باید فرهنگ حل اختلاف قبل از دادگاه ها را ترویج کرد،گفت: به دلیل فقر فرهنگی به دلیلی است که داوری رواج ندارد و مراجعه به دادگاه ها افزایش یافته است.

به گفته حجت الاسلام والمسلمین صادقی، در عرصه خانوادگی در عرصه زندگی زناشویی نیز مراجعه به دادگاه ها به سرعت صورت میگیرد و به زیان خانواده ها است معمولا در دادگاه ها کسی که بر علیه او حکم شده است ناراحت است و دشواری های بسیاری پیش رو دارد و کینه به دل می گیرد. باید قبل از اتفافات تدابیری اندیشید باید این فرهنگ ترویج شود که به دادگاه ها کمتر مراجعه شود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: در این زمینه معاونت فرهنگی قوه قضائیه در زمینه فرهنگسازی گام برداشته است تا ستادی تشکیل داده و برنامه هایی را در نطر بگیرد تا هماهنگی بین دستگاه ها را ایجاد کند. 

وی در ادامه با بیان اینکه در این زمینه مجلس میتواند ورود پیدا کند و قانون هایی وضع کند این ستاد تشکیل شده تا هماهنگی بین دستگاه ها را بیشتر کند، تصریح کرد: همایش ملی صبر به عنوان یک نقطه آغاز محسوب میشود و از مسیولان سه قوه تجلیل خواهد شد که در این راستا گام برداشته اند.

حجت الاسلام و والمسلمین تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ صلح و سازش و عفو مهربانی برنامه های خوبی را ور پیش داریم و در زمینه فرهنگسازی رسانه ها رکن اساسی دارند و تنها به موشش برنامه هاس ستاد ختم نخواهد شد. در این زمینه خیرین زیادی وجود دارد که اگر معرفی شوند باعث الگو برداری مردم خواهد شد که یکی از اهداف ملی ستاد صبر محسوب می شود.

وی با اشاره به اقدامات قوه قضاییه در پیشگیری از جرم  گفت:بخشی از وظایف سه معاونت  این عرصه اقدامات انجام پیشگیری از وقوع جرم بحث های زیر ساختی انجام میدهند تا جرم ها کاهش پیدا کند.

معاونت فرهنگی نیز برنامه هایی در زمینه فرهنگسازی در سال ٩٥ انجام داده است که می توان گفت  در 9 ماه گذشته بیش از ٣ میلیون پرونده به صلح رسیده است.

به گفته وی،ستاد ملی صبر فرایند طولانی جهت شکل گیری و ایجاد همدلی ها طی کرده است و تمامی نهاد ها باید در ان شرکت کنند تا کنون صدها جلسه در این راستا برگزار شده است. معاون اول قوه مجریه و قضائیه و نمایندگان مجلس در این همایش شرکت خواهند کرد. تمامی برنامه های ما منتهی به این همایش نیست در فضای مجازی برنامه هایی در نظر گرفتیم همچنین یک پایگاه برای این فعالیت ها انجام شده است و زمینه های  پویش های مردمی نیز فراهم شده است.این همایش در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.

وی  در پاسخ به این سوْال که عمده مردم از برخورد قضات راضی نیستند، معاونت فرهنگی چه برنامه ای در این راستا دارد: علاوه بر برنامه هایی که در راستای استانه صبر مردم در نظر گرفتیم برنامه هایی در راستای کارکنان قوه قضائیه در نظر گرفتیم زیرا حجم کاری قضات بالاست و ممکن بسیاری از افراد نتوانند به خوبی تمامی حرف های خود را بازگو کنند زیراکارکنان کمبود وقت مواجه هستند در این زمینه اخلاق حرفه ای را در سراسر کشور دنبال میکنیم تا آموزش داده شود یکی دیگر از اقدامات طرح ارباب رجوع است که به شکل جدیدی در حال پیگیری است  در کنار این ها فرهنگسازی هایی در راستای نماآهنگ و کلیپ برای کارکنان قوه قضاییه در نظر گرفته شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج