رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه شاخص های علمی، آموزشی، پژوهشی، کارآفرینی و فرهنگی را با روحیه اعتدال در دانشگاه آزاد اسلامی پیش خواهیم برد، گفت: سیاست جذب هیات علمی، توسعه شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و طرح شفا در تمامی ابعاد ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر میرزاده در اختتامیه هفتادویکمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) بنیانگذار دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای ما که سالها با یک یار متواضع ، همراه، همکار و چاره‌اندیش محشور بودیم، فراق ایشان بسیار طاقت فرساست.

وی افزود: هرچقدر روزهای بیشتری از فراق آیت الله هاشمی رفسنجانی می گذرد، نبود ایشان به عنوان پدر معنوی دانشگاه بیش از پیش خود را نشان می دهد. امیدوارم خداوند روح آن فرزانه و مجاهد نستوه و مرد تکرارنشدنی تاریخ ایران را با انبیاء و اولیاء خود محشور کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور مراسم بزرگداشت فاخر برای آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار کرده اند، گفت: واحدها مستندات برگزاری این مراسم ها را برای سازمان مرکزی ارسال کنند چرا که این مستندات، اسناد تاریخی بزرگداشت مردی است که بیش از 60 سال در تاریخ معاصر ایران اثر انگشت سلیمانی و مدیریت او دیده می شود.

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه در قلب علاقمندانش زنده است، گفت: تا زمانی که مردم زنده هستند و دانشگاه آزاد اسلامی به راه خود در توسعه علمی کشور ادامه می دهد، آیت الله هاشمی نیز زنده است. ایشان هیچ گاه در قلب دوستدارانش نخواهد مرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی صدقه جاریه ای درست کرد که چراغ فروزان آن سالیان سال پس از ما روشن خواهد بود. تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی برای اعتلای پرچم علم، فناوری و کارآفرینی در تراز ملی و بین المللی بوده است و این موضوع نشان دهنده این است که آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره زنده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در کتاب «ایران آباد» آورده ام که آیت الله هاشمی رفسنجانی در تمامی عرصه های ایران ازجمله اقتصادی، علمی، فرهنگی، فناوری، اجتماعی و... نقشی بسزا داشته است. در زمان ریاست جمهوری ایشان، پس از 8 سال جنگ توانست تمامی حوزه ها ازجمله اقتصاد ایران را بازسازی کند. همچنین کتاب دیگر اینجانب به نام «آمار سخن می گوید» ثابت می کند که این مرد بزرگ چطور توانست ایران را در عرصه های مختلف نجات دهد.

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نقش بزرگی در توسعه علمی ایران داشته است به طوری که 6 میلیون از 12 میلیون فارغ التحصیل کشور مربوط به این دانشگاه است، اظهار داشت: امیدوارم فرصت و لیاقت این را داشته باشیم که در ادامه اخلاص آن مرد بزرگ و دوست داشتنی، شاخص های علمی، فناوری، کارآفرینی و فرهنگی را با حفظ روحیه اعتدالی پیش ببریم. البته منظور من از مکتب اعتدالی، سیاسی نیست بلکه مشی اعتدالی منظور نظر است.

دانشگاه آزاد اسلامی نور است و باید از آن محافظت شود

در ادامه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به جمع‌بندی مصوبات کمیسیون های تخصصی این اجلاس پرداخت.

وی با بیان اینکه کمیسیون های تخصصی اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی بسیار خوب و فعالانه برگزار شدند، گفت: حضور فعال روسای واحدها نشان دهنده این است که شما نیز به این نتیجه رسیده اید که دانشگاه آزاد اسلامی یک نور است و باید از آن محافظت شود تا این شعله فروزان تر و این شجره طیبه تناورتر شود.

اصل کار خود را بر رعایت مقررات، آیین نامه ها و بخشنامه های دانشگاه آزاد اسلامی قرار دهید

دکتر میرزاده خطاب به روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مراکز استان گفت: اصل کار خود را براساس رعایت مقررات، آیین نامه ها و بخشنامه های دانشگاه آزاد اسلامی قرار دهید و از هرگونه تخلف اداری، مالی و آموزشی اجتناب کنید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه تخلف های آموزشی، اداری و مالی به هیچ عنوان در این دانشگاه تحمل نمی شود، اظهار داشت: در دانشگاه آزاد اسلامی با مسئولانی که این تخلفات را مرتکب شوند، در هر سطحی برخورد جدی صورت خواهد گرفت. امورات دانشگاه آزاد اسلامی براساس استاندارد، درستی و پاکدستی باید انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان و روسای واحدها مسئول پاسخگویی به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هستند، گفت: در این دانشگاه آدم های بی نظم و بی مسئولیت به مسائل دانشگاه، جایی در این سیستم ندارند. من تا زمانی که توفیق خدمت در دانشگاه را داشته باشم، اجازه نمی دهم هیچ کاری در جهت خلاف مصالح دانشگاه انجام شود.

میرزاده خطاب به روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با تخلفات اداری، مالی و آموزشی در واحدها به صورت جدی برخورد کنید و به خاطر دنیای دیگران، آخرت خود را خراب نکنید.

توسعه کیفی در همه ابعاد در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه خواهد داشت

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سیاست های سال قبل دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله توسعه تحصیلات تکمیلی، توسعه اقتصاد دانش بنیان، ایجاد و توسعه شهرک های فناوری آزاد، ایجاد طرح گردشگری در واحدها، راه اندازی و توسعه مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان و توسعه کیفی در همه ابعاد مانند گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه خواهد داشت.

دکتر میرزاده با بیان اینکه رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در سال 2013 در تولید علمی جهان 758 بود، گفت: براساس اطلاعات پایگاه علمی ESI رتبه تولید علمی دانشگاه آزاد اسلامی امروز به 155 دنیا رسید. این در حالی است که هیچ کدام از دانشگاه های ایران در این رتبه بندی، رتبه ای زیر 3000 ندارند. البته این آمار تنها مربوط به 39 واحد مجری دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی است و من به طور جدی انتظار دارم که دیگر واحدها نیز در تولید علمی این دانشگاه مشارکت جدی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ان شاء لله در دو سال آینده تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی که امسال بیش از 8هزار مقاله است، به چیزی بالغ بر 20هزار مقاله برسد. این موضوع یکی از شاخص های سرآمدی است. مقام معظم رهبری نیز بارها به رشد تولید علمی کشور تاکید کرده اند. در ارتقای رتبه تولید علمی جهانی، 20درصد سهم دانشگاه آزاد اسلامی بسیار اثرگذار است و ما تلاش داریم تا سهم خود در تولید علمی کشور را افزایش دهیم. از سال آینده سختگیری جدی برای تولید علمی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته و واحدها باید در تولید علمی مشارکت داشته باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از نظر کیفی نیز مقالات دانشگاه آزاد اسلامی نیز وضعیت مطلوبی پیدا کرده اند، اظهار داشت: افزایش کمی و کیفی مقالات دانشگاه آزاد اسلامی نشان دهنده افزایش کیفیت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی در ادامه از روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خواست طرح های نیمه تمام عمرانی دانشگاه را در سال 96 به بهره برداری برسانند و طرح شفا را پیش ببرند.

دکتر میرزاده با بیان اینکه خوشبختانه دکتر ولایتی روحیه آکادمیک دارند و یک دانشمند برجسته است، گفت: ایشان روی توسعه پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید ویژه ای دارند و این موضوع فرصتی است که با حضور دکتر ولایتی پژوهشگران این دانشگاه بتوانند طرح های پژوهشی خود را پیش ببرند. در دانشگاه آزاد اسلامی اعتبارات و امکانات لازم برای پژوهش های هدفمند که در جهت رفع نیاز جامعه باشد، تخصیص خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ما نمی توانیم بپذیریم که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با 2هزار و 855 رقیب، هنوز بر جذب دانشجو به عنوان تنها منبع درآمد تکیه داشته باشند، گفت: توسعه اقتصاد دانش بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید مورد توجه اساسی قرار گیرد. در سال آینده توسعه اقتصاد دانش بنیان به عنوان یک شاخص مهم در تداوم مسئولیت روسای واحدها موثر خواهد بود. در واقع این موضوع خطوط کاری و مشی مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی است.

میرزاده با بیان اینکه باید تمام مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی تلاش کنند این دانشگاه در تراز بالای ملی و بین المللی به عنوان یک دانشگاه مردمی و نمونه شناخته شود، گفت: این موضوع نیاز به همکاری همه جانبه در دانشگاه آزاد اسلامی دارد.

وی در ادامه با اشاره به انتشار مجله «چاره» در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این چهار ه در واقع همدلی، همکاری، همگامی و همراهی مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی است و ما باید در دانشگاه به مصداق واقعی این کلمه باشیم.

حمایت بی سابقه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر میرزاده با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در سه سال گذشته نمایندگان مجلس سه مرتبه از این دانشگاه حمایت کردند که در تاریخ پارلمانی ایران بی سابقه است. این حمایت به این دلیل است که نمایندگان مجلس آثار دانشگاه آزاد اسلامی را در توسعه مناطق خود مشاهده کرده اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه پژوهشی نیز حرکت های عظیمی در دانشگاه صورت گرفته است، اظهار داشت: ما از ماموریت گرایی در دانشگاه آزاد اسلامی استقبال می کنیم. توسعه پژوهشی باید در دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت دنبال شود.

وی با بیان اینکه اینجانب و معاونان بنده در طول روز بیش از 16 ساعت کار می کنند، تصریح کرد: روسای واحدها نیز باید به این گونه باشند تا بتوانیم بر مشکلات، وسواس و خناس ها غلبه کنیم.

جذب نخبگان مورد تاکید رئیس هیات موسس و هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی است

دکتر میرزاده با بیان اینکه جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی مورد تاکید دکتر ولایتی است، گفت: بنده نیز از این موضوع بسیار استقبال می کنم و ان شاء الله جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی انجام خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه روسای واحدها نباید هیچ تفاوتی بین تشکل های دانشجویی در دانشگاه قائل شوند، تاکید کرد: تمام تشکل هایی که قانونی تشکیل شده اند،اعم از بسیج دانشجویی،تشکل های اصولگرا، اصلاح طلب یا مستقل باید طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی حمایت شده و برخورد یکسانی با آنها صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه خانواده شاهد و ایثارگر چشم و چراغ این دانشگاه هستند، گفت: خوشبختانه 71درصد از دانشجویان شاهد و ایثارگر کشور در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند و این برای ما یک افتخار است.

میرزاده با بیان اینکه حوزه پزشکی دانشگاه نیز در سه سال گذشته توسعه خوبی داشته است، اظهار داشت: امروز چنتد تا از بیمارستان های دانشگاه آزاد اسلامی درجه یک هستند و 30 مرکز تحقیقات پزشکی در این دانشگاه راه اندازی شده که کار بسیار بزرگی است.

دکتر میرزاده تاکید کرد: مراکز بازرسی، گزینش، حراست، انتصابات، باشگاه پژوهشگران، پژوهشگاه مرکزی دانشگاه و تمام حوزه های دانشگاه آزاد اسلامی با تمام توان به فعالیت های خود ادامه می دهند تا اثربخشی این دانشگاه در توسعه کشور را افزایش دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه در زمینه فرهنگی، اقدامات بسیار موثری انجام شده است، گفت: اقدامات حوزه فرهنگی دانشگاه در دو وزارت علوم و بهداشت بسیار بیشتر بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بنده انتظار دارم دکتر شمس رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با همکاری واحدهای این استان جهشی بزرگ در توسعه دانشگاه داشته باشند، گفت: این عزیزان باید به کمک دانشگاه آزاد اسلامی بیایند تا تاثیر ما در توسعه همه جانبه کشور بیشتر شود.

وی افزود: اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه نیز اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده و در حال حاضر 53 نرم افزار فعال مختلف در امور دانشگاه وجود دارد و امیدوارم روزی فرا رسد که یک سیستم واحد و فراگیر برای تمام امور دانشگاه راه اندازی شود.

دکتر میرزاده از تمام دست اندکاران برگزاری اجلاس شورای مرکزی دانشگاه تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد با همراهی، همکاری، همدلی و همگامی، این دانشگاه در تراز بالای ملی و بین المللی قرار گیرد.

وی خطاب به روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان گفت: سوگند یاد کنیم که در دانشگاه آزاد اسلامی کاری جز توسعه علمی، پژوهشی، فنی، فناوری و کارآفرینی انجام ندهیم.

مراقبت در هزینه ها و صرفه جویی

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل در زمینه اقتصاد دانش بنیان که زیربنای اقتصاد مقاومتی است، اقدام و عمل جدی کرده است، گفت: تعداد زیاد شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و محصولات تجاری شده در دانشگاه آزاد اسلامی گواهی بر این عمل است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد این دانشگاه در تحقق اهداف عالیه انقلاب، آرزوهای مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی برنامه های خود را با جدیت ادامه دهد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر شعار انتخابی مقام معظم رهبری به عنوان شعار سال آینده باید «مراقبت در هزینه ها و صرفه جویی» در تمامی واحدهای دانشگاه را مدنظر داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج