معاون درمان وزیر بهداشت ضمن تشریح برخی اقدامات انجام شده برای درمان سکته‌های مغزی در کشور گفت: در اورژانس پیش بیمارستانی کدی با عنوان "کد سما" برای انتقال بیماران سکته مغزی به 55 بیمارستان منتخب برای درمان این بیماری تعریف شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد آقاجانی در نهمین همایش کشوری و بین المللی سکته‌های مغزی با بیان اینکه در ایران دومین علت مرگ و میر بعد از سکته قلبی، سکته‌های مغزی هستند، گفت: سالانه در ایران 100 هزار سکته مغزی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر این بیماری درمان دارد و می‌توان از بروز عوارض آن پیشگیری کرد؛ به طوریکه علاوه بر کنترل فشار خون، چربی خون، افزایش تحرک و ... ما در وزارت بهداشت برای درمان این بیماری نیز برنامه‌ریزی‌هایمان را از یک سال گذشته آغاز کردیم و در حال حاضر 55 بیمارستان منتخب در 25 شهر برای درمان سکته‌های مغزی تعیین شدند.

وی ادامه داد: بنابراین از این پس بیماران مبتلا به سکته مغزی در این بیمارستان‌ها و در بخش‌های ویژه مراقبت از بیماران سکته مغزی خدمت دریافت می‌کنند و درمان‌های نوین به آنها ارائه می‌شود که یکی از این درمان‌ها استفاده از داروهایی است که جریان خون را مجددا برقرار می‌کند.

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین گفت: بر این اساس در اورژانس پیش بیمارستانی هم کدی را با عنوان «کد سما» برای انتقال بیماران سکته مغزی به بیمارستان‌های منتخب تعریف شده است.

آقاجانی همچنین اظهار کرد: در عین حال در دولت یازدهم 2هزارو 400 آمبولانس مجهز که برخی از آنها امکانات ICU را هم دارند به ناوگان اورژانس کشور اضافه شدند و این اتفاق کاری بزرگ بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج