رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر ضرورت گسترش همکاری‌های میان ایران و سازمان ملل و اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت: دنیا باید از ظرفیت برجام برای ارتباط با ایران استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری موج، اسماعیل نجار در دیدار با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در تهران و مدیرکل آسیا، اقیانوسیه و آمریکای لاتین اتحادیه اروپا گفت: ایران کشوری وسیع با حوادث گوناگون است که دارای تجربیات ارزنده در زمینه مدیریت بحران است.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: باتوجه به اینکه مخاطرات جزو لاینفک جوامع انسانی هستند، مدیریت محلی و شهروندان یک جامعه می‌توانند با به کار بستن اصول تاب‌آوری، جامعه‌ای امن و تاب‌آور ایجاد کنند تا در مواقع بحران‌ها، محیط انسانی آمادگی مقابله با بحران، پاسخ دهی و واکنش سریع هنگام بحران و قدرت بازسازی پس از بحران را بیابد.

نجار، در دیدار با نماینده کمیسر عالی سازمان ملل در تهران افزود: با توجه به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از ٣ میلیون اتباع خارجی که عمدتا در ساختمان‌های نا ایمن زندگی می‌کنند همانند طرح بازسازی و نوسازی مناطق روستایی، آماده اجرای طرح مشابه برای ساختن سرپناه ایمن برای آنها هستیم.

وی تصریح کرد: زلزله، سیل، طوفان، آتش سوزی جنگل‌ها و... همچنین دو پدیده جدید گرد و غبار و فرونشست زمین از جمله مخاطرات طبیعی ایران است. تغییر اقلیم و به تبع آن بیابان‌زایی، با مشکلات فراوانی از جمله کمبود آب در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت مواجهیم که اقداماتی برای رفع این معضلات در حال اجرا است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حضورش برای تدوین سند سندای در ژاپن گفت: در نشست‌های عمومی و تخصصی این بحث را مطرح کردم که ریزگردها از نظر بهداشتی، اقتصادی و... سلامت مردم را تحت تاثیر قرار داده و تلاش داریم کشورهای کانون را متقاعد به اقدام مشترک کنیم؛ این درحالی است که در یکی از استان‌های جنوبی ما در یک برهه سه ماهه بیش از 26 هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند. البته در این باره با معاون سازمان ملل که به ایران سفر داشت قول همکاری و هماهنگی با کشورهای موثر از طرف سازمان ملل داده شد اما تا کنون اقدام موثری انجام نشده است.

رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور با تاکید بر ضرورت گسترش موضوع مدیریت سوانح در بخش‌های مختلف جامعه بویژه بخش‌های دانشگاهی و علمی اظهار داشت: طرح ایجاد مقطع دکتری مهندسی سوانح با توجه ویژه مقام عالی وزارت کشور و با موافقت وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسید و در حال اجرا است. البته پیش از این با تشکیل کمیته تصمیم‌گیری در نشست وزارت علوم، درس مدیریت بحران مورد تأیید واقع شد و از نیمسال دوم تحصیلی سال جاری به عنوان یکی از دروس اختیاری دانشگاه‌های سراسر کشور ارائه می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج