قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان طی بازدیدی از مناطق حفاظت شده کویر و کویر مرکزی ایران فعالیت سمن‌های محیط زیستی ایران را شگفت‌انگیز دانست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران، فلاس بارت در حاشیه بازدید از منطقه حفاظت شده کویر  فعالیت سمن‌های محیط زیستی ایران را در حوزه مشارکت‌های مردمی شگفت انگیز دانست و گفت: سفرم به ایران  برای بازدید از شانزدهمین نمایشگاه بین المللی  محیط زیست  ترتیب داده شده بود.

وی با بیان به اینکه تکنولوژیهای مربوط به  محیط زیست در ایران  موضوع بسیار جالبی بود که  در بازدید از نمایشگاه امسال توجه مرا به خود جلب کرد، افزود: حضور و فعالیت  سازمان‌های مردم نهاد و هماهنگی فعالیت‌های  آن‌ها  برای من بسیار جالب‌تر  بود

قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان با اشاره به نیاز ایران به  انجام اقدامات اساسی محیط زیستی، گفت: مدیریت پسماند و انرژی  از جمله موضوعاتی بود که در دیدار با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست  مطرح شد.

بارت در ادامه به  هدر رفت محصولات ارگانیک در قالب پسماند اشاره کرد و اظهار داشت: حجم زیادی از این پسماندها را  می‌توان برای کود و پسماند کشاورزی استفاده کرد، در حالی‌که  اکنون این مواد هدر می‌رود و هیچ استفاده ای از آن نمی شود.

 وی افزود: تفکیک زباله موضوع مهمی است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود، چراکه تفکیک مواد ارگانیک  از پلاستیک و سایر مواد بازیافتی، بهترین گام  برای شروع مدیریت پسماند خواهد بود.

قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان با اشاره به ظرفیت‌های مناطق حفاظت شده در محیط زیست ایران، تاکید کرد: اقدامات زیادی برای مناطق حفاظت شده انجام شده است ولی این مناطق به مدیریت یکپارچه در همه زمینه‌ها نیاز دارد که باید در تمام مناطق وجود داشته باشد و ما تمایل داریم که در این زمینه با ایران همکاری بیشتری داشته باشیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پیشوا که مسئولیت هدایت قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان و هیئت همراه در بازدید از پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر را عهده دار بود گفت: حفاظت یکپارچه از مناطق تحت مدیریت که قائم مقام وزیر محیط زیست کشور آلمان  هم به آن اشاره کرد برای حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی و همچنین مدیریت مناطق امری اجتناب ناپذیر است.

اسماعیل میرانزاده افزود: هدف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی  این است که مناطق هم پایه از مدیریت واحدی برخوردار شود  و تمام مناطق حفاظت شده در شبکه جهانی از طریق ویژگی‌های خود به هدف‌های حفاظتی خاصی اختصاص یافته و به گونه‌ای تحت مدیریت قرار گیرند که در راستای استراتژی جهانی حفاظت از طبیعت عمل کرده و با توجه به اولویت‌های آن هدف‌های استراتژی را برآورده سازند.

رئیس اداره حفاطت محیط زیست شهرستان پیشوا در ادامه با اشاره به اینکه روند حفاظت ما از مناطق تحت مدیریت هیچگونه تعارضی با استراتژی جهانی حفاظت از طبیعت ندارد، بیان داشت: با توجه به تغییرات و دگرگونی‌های حاصل در عرصه طبیعت به موازات تمامی دستاوردهای موجود استفاده کرده و در حفاظت زیست بوم‌ها و مناطق مشارکت سودمندی را داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج