مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه محوطه سازی پروژه مقبره الشهدا تا پایان سال جاری به پایان می رسد، گفت: محوطه سازی مجموعه شامل نورپردازی کل پروژه، ساخت آبنما، اجرای مسیر سنگ فرش و کاشت درخت در فضای بیرونی است.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا جعفری در ادامه بازدید از پروژه های در حال اجرای شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در جریان روند اقدامات مجموعه مقبره الشهدا قرار گرفت و گفت: مقبره الشهدا دارای دو بخش اصلی و اداری است که بخش اداری جزو محوطه الحاقی به مجموعه است.

وی با اشاره به اینکه نمای خاص پروژه مقبره الشهدا برگرفته از معماری سنتی ایرانی است، گفت: کاشی کاری های و فعالیت های محتوایی در دیوارهای مقبره الشهدا شامل کتیبه نگاری آیات قرآن کریم با خط کوفی در بالای پنجره های محوطه و دیوارهای پیرامون در حال انجام است.

وی ادامه داد: با توجه به  حضور و شرکت جمع کثیری از مردم در مراسم حسینیه امام حسن مجتبی(ع) هیأت رزمندگان غرب تهران و تدفین شهدای گمنام در جوار این مجموعه فرهنگی مذهبی، بنای یادمانی بر مزار شهدای گمنام در دست احداث است.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه فلسفه حضور شهدا در فضاهای شهری منجر به زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا می شود، افزود: تدفین و حضور شهیدان در فضاهای شهری تذکری است تا بدانیم آسایش و امنیت امروزجامعه ما مرهون خون شهداست.

 وی یکی از مهمترین فواید حضورشهدا در فضاهای شهری را به وجود آمدن فضای روحانی و معنوی در سطح شهر دانست و افزود: مقبره الشهدا مکانی  برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

جعفری، ارتقای فضای معنوی محور آزادی در ایام سال به ویژه در مراسم های مذهبی و بهره معنوی حسینیه امام حسن مجتبی(ع) از مزار شهدای گمنام را از جمله اهداف راه اندازی مقبره الشهدا برشمرد و گفت:بهره معنوی مردم و مسافران مترو از این فضای معنوی و همچنین ایجاد فضای مناسب برای اقامه نماز در کنار محور آزادی و ایستگاه مترو از دیگر دلایل برپایی این فضای فرهنگی به شمار می آید.

جعفری با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، تصریح کرد: با فرهنگ جهاد و شهادت می توان جلوی تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمنان ایستادگی کرد.

به گفته جعفری اگر فرهنگ ایثار و شهادت به نسل های آینده منتقل شود، انقلاب اسلامی در مقابل جریان تهاجم فرهنگی دشمن بیمه خواهد شد.

بنا براعلام روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، حدود 200 متر مربع فضای مذهبی مقبره و حسینیه جهت اقامه نماز و برگزاری مراسم مذهبی و حدود 70 مترمربع فضاهای پشتیبانی و اداری برای ارائه خدمات عمومی به مردم در زمینی به مساحت تقریبی 1000 مترمربع از سوی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در خیابان آزادی درحال احداث است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج