مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به دریافت آخرین اطلاعات جوی از اداره کل هواشناسی استان گفت: اطلاعیه‌ای از این مرکز دریافت شد که بلافاصله به دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، فرمانداران و شهرداران استان از طریق نمابر اطلاع‌رسانی شد.

به گزارش خبرگزاری موج، صادق علی مقدم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: باتوجه به افت شدید دمای هوا از امشب، با هماهنگی و تعامل مناسبی که بین دستگاه‌های اجرایی و امدادی استان جریان دارد، انشاالله مشکلی برای مواجهه با حوادث احتمالی وجود ندارد.

وی از شهروندان گلستانی و مسافران عازم به استان خواست، طی روزهای یاد شده با توجه به وقوع اختلال در معابر کوهستانی از سفرهای غیرضروری در ارتفاعات و مناطق کوهستانی خودداری کنند.

مقدم خاطرنشان کرد: عبور در این معابر مرتفع با یخ‎شکن و یا زنجیر چرخ ضروری است .

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان با مقایسه شرایط جوی امسال و سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته بارش‌ها بیشتر به شکل باران بود اما امسال بیشتر بارش‌ها به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی برف است که تاکنون موجب شده مسیرهای مواصلاتی استان به ویژه در شمال و شرق گلستان دچار برف گرفتگی شود که با اقدام به موقع راهداران رفع انسداد شد.

مقدم ادامه داد: در سال جاری با توجه به شرایط جوی مشکل خاصی از سوی دستگاه‌های مرتبط در زمینه راه و مبادی عبوری منعکس نشده است که البته امیدواریم این وضعیت آرام تداوم یابد.

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی گلستان نیز در این خصوص گفت: از عصر یکشنبه هفته جاری با ورود امواج سامانه ناپایدار جوی از سمت غرب به استان، گلستان شاهد کاهش دما و بارندگی خواهد بود.

محمدرضا رحمان‌ نیا اظهار کرد: این شرایط جوی به دنبال خود وزش باد شدید، طوفانی شدن دریا، افزایش ابر، بارندگی و در نواحی مرتفع ریزش پراکنده برف و مه‌آلودی را به همراه خواهد داشت. این شرایط ناپایدار تا ظهر دوشنبه نهم اسفندماه ادامه خواهد یافت و به تدریج از میزان فعالیتش کاسته خواهد شد.

رحمان‌ نیا با اشاره به شرایط جوی استان تا عصر یکشنبه اذعان کرد: از شنبه تا یکشنبه دمای هوای استان روبه گرما خواهند رفت و دما به 18 درجه سانتی‌گرداد هم خواهد رسید که این شرایط از عصر روز یکشنبه تغییر خواهند کرد و حتی دما به دو یا سه درجه سانتیگراد خواهد رسید و مناطق کوهستانی نیز دمای زیر صفر را تجربه خواهند کرد.

وی ادامه داد: با توجه به تغییرات جوی هفته پیش‌رو، اطلاعیه هواشناسی برای دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ارسال شده است و از طرق دیگر نیز اطلاع‌رسانی شده است. نیروهای این مجموعه دائم در حال رصد آخرین وضعیت جوی در استان هستند تا به محض دریافت اطلاعات جدید آن را به اداره کل مدیریت بحران استان منتقل کنند.

رحمان‌ نیا ادامه داد: خوشبختانه دایره احتمالات جوی در سال جاری بیشتر به واقعیت پیوسته که همین موضوع نشان می‌دهد که این مجموعه توانسته به مدد تجربه و بار فنی کارکنان توانمندش شرایط خوبی را به لحاظ پیش‌بینی در استان مهیا سازد.

وی یادآور شد: با توجه به کاهش دما در روز دوشنبه هفته جاری، ایجاد پدیده مه، اختلاف در تردد در مناطق مرتفع و کوهستانی دور از انتظار نیست.

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی گلستان تصریح کرد: بر اساس الگوهای جوی، طوفان در روزهای یکشنبه و دوشنبه روی خواهد داد و احتمال یخبندان و پدیده مه در مناطق کوهستانی نیز دور از انتظار نخواهد بود. با توجه به این شرایط از شهروندان انتظار می‌رود طی بازه زمانی مورد اشاره، از تردد غیرضروری در مناطق کوهستانی پرهیز کنند.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج