مدیرکل اسناد و امور مترجمان رسمی قوه قضاییه گفت: کمبود امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده از اهم مشکلات ما در حوزه ساماندهی اسناد و پرونده‌ها است.

به گزارش خبرگزاری موج، احمد اسدیان در گردهمایی یک روزه مدیران و مسئولان طرح ساماندهی اسناد و پرونده‌های مختومه قضایی که با حضور معاونان و نمایندگان دادگستری های سراسر کشور و سازمان ها و واحدهای تابعه در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد، گفت: ما در قوه قضاییه حدود بیست میلیون پرونده ضروری داشتیم و از مجموع 133 میلیون پرونده غیرضروری در این مدت، 114 میلیون پالایش شده و 18 میلیون باقی مانده است. در پرونده های ضروری نیز 9 میلیون پرونده پالایش شده و 15 میلیون پرونده باقی مانده است.

وی گفت: از حدود 159 میلیون پرونده حدود 88 میلیون آنها در رایانه ثبت شده و در رابطه با اسکن پرونده‌های ضروری طبق آمار 6 میلیون آنها اسکن شده و 18 میلیون باقی مانده است.

وی در رابطه با امحای پرونده‌ها نیز گفت: امحای پرونده‌های غیر ضروری توسط سازمان اسناد انجام شده و تاکنون 94 میلیون پرونده امحاء شده است. در خصوص فراینده انتقال در مجموع 3 میلیون و 275 هزار و 812 پرونده منتقل شده‌اند.

اسدیان بیان کرد: کل مساحتی که توسط بایگانی‌ها اشغال شده بود حدود 84 هزار متر مربع بود که بعد از این فرایند 64 هزار و 541 متر آن آزاد شده و این فضا در اختیار دادگستری قرار گرفته است.

اسدیان با اشاره به مشکلات موجود گفت: کمبود امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده از اهم مشکلات ما است. مثلا در تهران که باید غنی‌ترین استان باشد، هم اکنون 10 مجتمع فاقد متصدی بایگانی راکد هستند و در سی ناحیه دادسرای تهران چند ناحیه فاقد بایگانی راکد هستند و در 14 حوزه قضایی استان تهران برخی حوزه ها فاقد بایگانی راکد هستند. این مشکلات وجود دارد اما کار به خوبی پیش می رود. برای پیش برد طرح حدود 110 میلیارد تومان بودجه برای تجهیز بایگانی ها نیاز داریم.

وی افزود: موضوع  مورد توجه جمع‌آوری اسناد مهم و ملی است که مشغول این کار هستیم. فرایند پالایش باید با شناسایی اسناد مهم و ملی همزمان باشد و برای این منظور آموزش هایی در استان داده شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج