طرح ادغام بیماری‌های غیرواگیر برای 114 هزار نفر از جمعیت شهرستان مهاباد از اول بهمن‌ماه به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری موج، «مرزنگ»، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد هدف از اجرای برنامه «ایراپن» را ارزیابی عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عرو قی در گروه‌های هدف بالای 30 سال جهت پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی برشمرد و افزود: این برنامه برای جمعیت هدف، حدود 82 هزار نفری سطح شهر و 32 هزار نفری سطح روستا از اول بهمن‌ماه آغاز شده و تاکنون برای 5000 نفر از جمعیت شهری کارت ارزیابی عوامل خطر صادر شده که حدود 3 درصد آن‌ها در معرض خطر بیشتر بیماری‌های قلب و عروقی بودند.

وی افزود: 4 عامل خطر رفتاری باعث بروز این بیماری‌ها می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و مصرف دخانیات که مهم‌ترین عامل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر هستند اشاره کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد گفت: در این طرح فرد مراجعه‌کننده با در دست داشت کارت ملی به مراکز و پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت محل زندگی خود مراجعه کرده و توسط مراقبین سلامت و بهورزان ارزیابی می‌شوند.

مرزنگ خاطرنشان کرد: اجرای غربالگری برای افراد بالای 30 سال از نظر قد، وزن، دور کمر، فشار خون، میزان تحرک و فعالیت، تغذیه، دخانیات انجام شده و افراد جمعیت هدف به یکی از آزمایشگاه‌های طرف قرارداد با این شبکه جهت انجام قند و چربی خون ارجاع داده می‌شوند و در نهایت با توجه به نتیجه آزمایش یکی از کارت‌ها ارزیابی سبز، زرد، نارنجی و قرمز برای فرد مذکور صادر می‌شود.

وی یادآور شد: انجام هرگونه ارزیابی و آزمایش قند و چربی خون برای مراجعین رایگان بوده و مراجعین می‌توانند در ساعات ادارای برای انجام غربالگری مراجعه کرده و خدمات لازم را دریافت کنند.

در طول سال‌های اخیر وقوع گذرهای اپیدمولوژیکی و تغذیه‌ای تغییرات وسیعی در سبک زندگی و تغییرات در ساختار و ترکیب جمعیت‌ها و وسیع شدن جوامع شیوع عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر را افزایش داده که تهدیدکننده اصلی سلامت در حال حاضر در جوامع بشری هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج