رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه نام طرح ساماندهی دانشگاه تهران به "شهر دانش" تغییر کرده است، گفت: شهر دانش می‌تواند در آینده هویت شهر تهران را تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود نیلی احمد آبادی در چهارمین جشنواره خیرین و واقفین دانشگاه تهران، با بیان این مطلب اظهار کرد: مایه خوشبختی است که دانشگاه تهران به طور متناوب شاهد حضور خیرین در دانشگاه است و خیرین آموزش عالی گذشته از ایجاد خوابگاه‌ها، دانشکده‌ها و ایجاد تجهیزات آموزشی و کتاب‌های اهدایی، در حوزه توسعه پایدار کشور نیز حضور داشته‌اند.

وی ادامه داد: سال‌هاست به دنبال تعامل دانشگاه و جامعه هستیم تا دانشگاه از حالت انتزاعی خارج شود و به درون جامعه برود و مدل‌های مختلفی را در این راستا دنبال کرده‌ایم. اما از آنجا که شاخصه‌های مدیریتی و دانشگاهی در ایران در قالب‌های مختلفی شکل گرفته این تعامل ضعیف اتفاق افتاده است.

رئیس دانشگاه تهران افزود: وقتی خیرین ستون‌های اصلی جامعه و کارآفرینان به دانشگاه وارد شوند، هدف دانشگاه که کارآفرین‌تر کردن دانشگاه است، تسریع می‌شود.

دکتر نیلی با بیان اینکه دانشگاه تهران بزرگترین ظرفیت کشور برای سرمایه‌گذاری و فعالیت خیرین است،گفت: در یک ماهه گذشته دانشگاه تهران بالاترین رتبه را در نانو فناوری به دست آورد و به عنوان دانشگاهی که بیشترین دانشجوی نمونه را در کشور دارد، شناخته شد و همچنین در رده‌بندی‌های جهانی نیز این دانشگاه همواره از اولین دانشگاه‌های کشور است.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: این دانشگاه بیشترین ظرفیت ساختاری را برای کسانی که می‌خواهند در توسعه پایدار کشور سرمایه‌گذاری کنند، دارا است.

وی در خصوص طرح ساماندهی دانشگاه تهران بیان کرد: از این پس طرح ساماندهی دانشگاه تهران با نام طرح شهر دانش شناخته می‌شود و این فقط یک کلمه نیست و عنوان ملی است که نهادهای رسمی کشور نظیر سازمان مدیریت، معاونت علمی و فناوری و مجلس آن را پذیرفته‌اند و در بودجه نیز این طرح به عنوان طرح شهر دانش شناخته می‌شود.

دکتر نیلی ادامه داد: شهر دانش یعنی محلی که علم و دانش، فناوری و کارآفرینی در تعامل واقعی جامعه شکل خواهند گرفت و اضافه بر این شاخص‌ها به لحاظ ساختاری این طرح دانشگاه را به درون جامعه خواهد برد.

رئیس دانشگاه تهران افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان که در کنار بضاعت مهم استاد و دانشجو و امکانات پژوهشی دانشگاه تهران شکل گرفت، می‌تواند هویت شهر تهران را تغییر دهد و با حضور بیش از 5000 شرکت دانش‌بنیان کلیه فعالیت‌هایی که در اطراف این مجموعه است را تغییر خواهد داد.

وی تاکید کرد: حوزه علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان ماهیت و هویت شهر تهران را به عنوان یک شهر بی‌هویت در آینده ایجاد خواهند کرد و می‌توانند الگوی واقعی توسعه را در کشور رقم بزنند که در طی ایجاد همین الگو در جزیره کیش نیز هستیم.

دکتر نیلی در پایان خاطرنشان کرد: اگر در گذشته فقط مشارکت خیرین در توسعه دانشگاه‌ها ساخت خوابگاه، کلاس درس و تجهیزات آموزشی بود، امروز فضای بزرگتری ایجاد شده که می‌تواند اثربخشی مضاعفی داشته باشد و کمک‌های خیرین قطعا در این حوزه توسعه کشور را به دنبال خواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج