معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، به ۴۰ هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و غبار در خوزستان اشاره کرد و گفت: قرار است این میزان اراضی تحت پوشش نهال قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، معصومه ابتکار درباره گرد و غبار در خوزستان اظهار داشت: در طرح آماک قرار است طی دو هفته ۱۸ میلیون فوت گازهای گوگردی از استان خوزستان و به خصوص اهواز جمع آوری شود.

وی ادامه داد: این طرح جنبه اقتصادی و زیست محیطی دارد و همچنین مانع از انتشار گازهای گلخانه ای می شود.

ابتکار در مورد بحث گرد و غبار به ۴۰ هزار  هکتار کانون فوق بحرانی اشاره کرد و گفت: قرار است این میزان اراضی تحت پوشش نهال قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به استقرار ۲۲ دستگاه پایش آب و هوا در استان خوزستان اشاره کرد و افزود: تا به حال ۱۷ شهر از این استان مورد پایش اقلیمی قرار گرفته اند البته این میزان فعالیت مطلوب نیست و ۱۲ دستگاه دیگر نیاز داریم و تمام این استان را پوشش دهیم.

وی ادامه داد: سال قبل با همکاری دانشگاه ها و سازمان های مربوطه کانون های گرد وغبار استان شناسایی و طبق آن وظایف هر ارگان(سازمان جنگلداری و مراتع ، هواشناسی و جهادکشاورزی) تعیین شد که در همان سال ۸ هزار هکتار عملیات انجام شد امسال هم در فصل جاری حدود ۴۰ هزار هکتار درختکاری انجام خواهد شد.

ابتکار از بررسی و ارزیابی مالچ های بیولوژی و غیر نفتی و اندکی نفتی برای عملیات مالچ پاشی خبر داد و افزود: آنچه تابه حال حاصل شده از دوام بالای برخوردار نیست.

وی در ادامه به کاهش سطح بارندگی در  استان خوزستان و افزایش دما هوا در همه اقلیم کشور اشاره کرد و افزود: استان خوزستان با افزایش سه درجه ای دمای هوا نسبت به مدت مشابه سال قبل از شرایط خاص و ویژه ای برخوردار  است پس نباید طرحی را پیشنهاد کنیم که شدنی نباشد.

ابتکار احیای تالاب های خوزستان را از  مهمترین رویکردهای دولت یازدهم درحوزه محیط زیست عنوان کرد و گفت: با مذاکرات میان سازمان محیط زیست و وزارت نفت، دایکهای مستقر بر روی تالاب هورالعظیم برداشته شده و می توان گفت با این اقدام ۷۰ درصد از  معیشت مردم به این منطقه بازگشته است.

وی همچنین به افتتاح طرح انتقال آب از کارون به اراضی استان خوزستان خبر داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج