دبیر اجرایی کنگره بین المللی قلب و عروق ایران به ظرفیت بالای تخصصی در حوزه‌های مختلف پزشکی در ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به این ظرفیت بالا و همچنین توان بالای متخصصان قلب و عروق می‌توان در حوزه توسعه توریسم درمانی اقدامات مناسبی انجام داد.

به گزارش خبرگزاری موج، دبیر اجرایی کنگره بین المللی قلب و عروق ایران به ظرفیت بالای تخصصی در حوزه‌های مختلف پزشکی در ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به این ظرفیت بالا و همچنین توان بالای متخصصان قلب و عروق می‌توان در حوزه توسعه توریسم درمانی اقدامات مناسبی انجام داد.

مرزبان افزود: در گذشته بخش قابل توجهی از بیماران کشورهای همسایه برای درمان به کشور ترکیه سفر می‌کردند، اما با توجه به شرایط کنونی که در این کشور حاکم شده، می‌توان از این فرصت استفاده کرد و بخش توریسم درمانی کشور را بیش از پیش توسعه داد.

وی درباره برگزاری کنگره بین المللی قلب و عروق ایران نیز اظهار داشت: این کنگره با حضور حدود هشت متخصص از کشورهای خارجی مانند آلمان، دانمارک و لبنان برگزار می‌شود. متخصصانی نیز از آمریکا دعوت شده بودند که با وجود صدور روادید ایران برای آن‌ها، اما به دلیل نگرانی از محدودیت‌های اخیری که در این کشور اعمال شده و اینکه در هنگام بازگشت به کشور خود برایشان مشکلی ایجاد شود، از حضور در کنگره انصراف داده‌اند.

مرزبان با بیان اینکه 6 مقاله برای ارایه در این کنگره پذیرفته شده است، در مورد محورهای برگزاری کنگره نیز گفت: در این کنگره موضوعاتی همچون تصمیم گیری درمانی بر اساس کار تیمی، نبود آمار ملی در مورد بیماران قلبی و تاکید بر تامین تجهیزات و دستگاه‌های کمکی قلبی عروقی برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مورد بررسی و تاکید قرار می‌گیرد.

محمدعلی یوسف نیا رئیس انجمن جراحان قلب ایران نیز به پایین بودن سن ابتلا به بیماری‌های قلبی در ایران نسبت به سایر کشورها اشاره کرد و گفت: به همین دلیل میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی در جوانان رو به افزایش است و به همین نسبت، میزان سکته قلبی در بین این قشر از جامعه زیاد است.

وی افزود: جوانان به دلیل داشتن نیروی جوانی و این تصور که این بیماری‌ها برای افراد میانسال است، کمتر خود را تحت معاینات پزشکی قرار می‌دهند و به همین دلیل اگر مشکلی داشته باشند، شناخته نمی‌شود و در نهایت به دلیل بروز مشکلات حادتر یا سکته به پزشک مراجعه می‌کنند.

یوسف نیا، شایع‌ترین بیماری‌های قلبی در ایران را بیماری عروق کرونر (رگ های تغذیه کننده قلب) عنوان کرد و گفت: سفت شدن رگ‌های قلبی از بدو تولد برای همه افراد آغاز می‌شود و با گذر عمر افزایش می‌یابد اما اینکه این بیماری در چه سنی بروز کند، بستگی به نوع زندگی و تغذیه افراد دارد؛ افرادی که سبک زندگی صحیحی دارند، دیرتر با این مشکلات روبه رو می‌شوند و افرادی که به این مساله توجه ندارند ممکن است در سنین پایین و جوانی به این بیماری مبتلا شوند.

وی اظهار کرد: بعد از رژیم غذایی ناسالم، اضافه وزن و چاقی، دیابت و عوامل ژنتیکی در بروز بیماری‌های قلبی موثرند و همچنین مشکلات روانی مانند استرس‌ها می‌تواند بروز این بیماری‌ها را افزایش دهد؛ هرچه افراد شادتر باشند و آرامش بیشتری داشته باشند کمتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.

رئیس پنجمین کنگره بین المللی قلب و عروق ایران نیز بر لزوم توجه به تربیت نیروی متخصص در رشته جراحی قلب تاکید کرد و گفت: جراحی قلب غیر از یک کار جسمی سخت، یک کار روانی بسیار سنگین است؛ یک جراح ممکن است حدود هشت ساعت صرف یک جراحی کند که کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است طوری که بعد از اتمام جراحی نمی‌تواند گردن یا کمر خود را صاف کند، اما متاسفانه هر روز با هجمه‌های زیادی به پزشکان از سوی افراد مختلف در جامعه مواجه می‌شویم که باعث دلسردی جراحان قلب می‌شود.

یوسف نیا افزود: در گذشته افراد با عشق وارد رشته‌های پزشکی می‌شدند و این یک کار به اصطلاح دلی بود اما اکنون هر کس می‌خواهد وارد این رشته شود همه جوانب کار را می‌سنجد و وقتی می‌بیند که باید سال‌ها تحصیل کند و اگر همه مراحل را به خوبی طی کند در سنین بالای 40 سالگی می‌تواند تخصص جراحی قلب را بگیرد اما در مقابل تعرفه‌های نامناسب، تجهیزات و امکانات کم و شان و منزلت پایین در انتظار او است، از این کار منصرف می‌شود و رشته‌های آسان‌تری را انتخاب می‌کند.

وی تاکید کرد که اگر به همین صورت پیش برود و توجهی به متخصصان این رشته نشود، در آینده با کاهش قابل توجهی از این متخصصان و مشکلات ناشی از آن در جامعه مواجه خواهیم بود.

پنجمین کنگره بین المللی مشترک قلب و عروق ایران از سوم تا ششم اسفند ماه در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج