قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: آمار بیماری‌ها و سرطان‌های زنان در جامعه افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر علی اکبر طاهری اقدم در همایش سلامت بانوان با محوریت پیشگیری از سرطان‌های زنان که به همت دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، گفت: زنان رسالت والایی در حفظ بنیان خانواده دارند و سلامت روحی و جسمی آن‌ها نیز نقش جدی در سلامت و حفظ سرزندگی تک تک اعضای آن خانواده دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر یک زمانی در مجامع علمی صحبت از مبارزه با بیماری های واگیر مطرح بود، در سال‌های اخیر بحث جلوگیری و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر همچون بیماری‌های قلبی، دیابت و غیره مطرح است که این بیماری‌ها هم بار مالی بر روی دوش خانواده‌ها بوده و هم به نوعی بسترساز بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز هست.

طاهری اقدم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمار بیماری ها و سرطان‌های زنان در جامعه افزایش یافته است، گفت: این مسئله زنگ هشدار را به صدا درآورده و یکی از علت‌های آن را می توان در شیوه غلط سبک زندگی برخی از زنان جامعه جست؛ تحرک ناکافی و انجام ندادن حرکات ورزشی، چاقی، دیابت و قرارگیری در معرض تنش های روانی از جمله عوامل ایجاد بستر برای اینگونه بیماری ها است.

وی ادامه داد: اصلاح سبک زندگی و افزایش آگاهی های عمومی و تشخیص زودهنگام بیماری‌ها گام موثری در کنترل سرطان های زنان ایفا می کند.

پروین اشراقی، مدیرکل امور بانوان و خانواده آذربایجان‌شرقی در این همایش اظهار کرد: سلامت جسمی و روانی بانوان ما سلامت خانواده ها را تضمین می‌کند، زنان ما نیمی از جامعه ما را تشکیل می دهند، از این نظر باید جامعه ما آمادگی و آگاهی لازم برای مواجهه با بیماری های این قشر داشته باشد.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت، خاطرنشان کرد: این طرح با اجرای عدالت در حوزه درمان و سلامت، خدمت ارزنده ای از سوی دولت تدبیر و امید محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه تا آگاهی و دانش کسب نشود، نمی توان با بیماری ها مبارزه کرد، ابراز امیدواری کرد با برگزاری سلسله نشست‌هایی در خصوص بیماری های زنان، آگاهی و دانش در میان بانوان افزایش یابد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج