شهردار تهران گفت: حفظ فرودگاه نیروی هوایی به عنوان یک نقطه برای زمان‌های بحران نیاز است اما باید دسترسی‌های شمالی-جنوبی شهروندان را به صورت زیر گذر تعریف کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج،  محمد باقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در نشست صمیمانه با دبیران شورایاری و مدیران محلات منطقه ۱۳، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر، تاکید کرد: امروز مشکلات ما در کشور کم نیست اما عظمت کارهایی که در این مدت انجام شده در دنیا بی نظیر است؛ ما با یک آرمان ها و باورهایی به میدان آمده ایم و در کشوری انقلاب کرده ایم که پاتوق استکبار جهانی بود. در آن زمان کشور ما به عنوان ژاندارم منطقه و پایه و اساس سیاست های آمریکا در خاورمیانه شناخته می شد اما این کشور حالا در مقابل همه خواسته ها و هژمونی آمریکا در خاورمیانه ایستاده است.

وی تاکید کرد: هر کدام از مشکلات و حوادثی که دشمنان برای این کشور به وجود آوردند کافی بود تا یک کشور را از جغرافیای منطقه حذف کند اما ما با روحیه استکبارستیزی در مقابل چنین فشاری ایستادگی کردیم و به این نقطه رسیدیم.

شهردار تهران در عین حال ابراز داشت:  خدا از سر تقصیر کسانی از ما مسئولان نمی گذرد که مسئول باشیم و کم کاری و ضعف خودمان را به حساب آمریکا بگذاریم.

قالیباف با اشاره به نعمت امنیت ایران در مقایسه با کشورهای عراق، سوریه، ترکیه و ... تاکید کرد: اگر درایت مقام معظم رهبری و قدرت پیش بینی ایشان در حوادث یک دهه اخیر منطقه نبود، حتما دچار مشکلات جدی می شدیم اما این عظمت انقلاب اسلامی و سنت الهی است که آن را تجربه کرده ایم و باید به این تجربه وفادار بمانیم. تا زمانی که متکی به فرهنگ قرآنی و اهل بیت باشیم و منطبق با سنت های الهی گام بر می داریم، خداوند نیز پیروزی را برای ما تضمین کرده است.

وی همچنین به نقش آفرینی مردم منطقه ۱۳ و نیروی هوایی در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین فلسفه های انقلاب اسلامی این بوده است که امورات مردم به دست خود مردم اداره شود، از این رو هیچ گاه نباید در اداره کشور از این موضوع غفلت کنیم

شهردار تهران با تاکید بر حضور مردم در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، ابراز داشت: موضوع جنگ یک امر کاملا تخصصی و حکومتی است که ارتش ها و نیروهای مسلح در آن دخالت می کنند اما در زمان پیروزی انقلاب مردم ما در همه شئونات از جمله دفاع مقدس حضور پیدا کردند؛ به نحوی که از اداره میدان نبرد تا پشتیبانی پشت جبهه ها نقش مردم بی نظیر بود.

قالیباف یادآور شد: بدون حضور مردم در دوران دفاع مقدس، به تنهایی با نیروهای مسلح امکان اداره جنگ وجود نداشت، بسیاری از افرادی که در جنگ موثر بوده و افتخار آفریدند عضو نیروهای مسلح نبودند اما بر اساس یک وظیفه ای ایفای نقش کردند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به شکل گیری شورایاری ها در شهر تهران اشاره کرد و گفت: با وجود آنکه در دفاع مقدس حضور مردم در میدان ها را تجربه کرده ایم و موفقیت و پیروزی آن را هم دیده ایم، حالا در امورات زندگی و محله مردم نباید در واگذاری مسایل به آنها احساس نگرانی کنیم.

وی افزود: حضرت امام (ره) همواره به دولت ها توصیه می کردند کاری که مردم می توانند انجام دهند را به آنها واگذار کنید و به سراغ کارهایی بروید که مردم نمی توانند انجام دهند. این در حالی است که در حوزه های اقتصادی و اجتماعی آنچنان که باید و شاید میدان را برای جوانان باز نگذاشته ایم تا در یک رقابت حضور داشته باشند.

قالیباف تاکید کرد: وقتی می گوییم کشور به پیشرفت نیاز دارد نباید احساس کنیم پیشرفت الزاما تکنولوژی برتر و در حوزه رشد های صنعتی و فناوری اطلاعات است؛ البته که این موارد لازم است اما مهم تر از آن فرهنگ و توسعه اجتماعی در جامعه است.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت: هم اکنون در زیر ساخت های حمل و نقل و ترافیک نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا چیزی کم نداریم به نحوی که اگر تعداد خودروهای موجود در شهر تهران را نسبت به دسترسی ها و خیابان های شهر مقایسه کنیم شاهد هستیم که تناسب برقرار است، اما رفتار ترافیکی در اینجا به گونه ای است که هرچقدر هم زیر ساخت ها را توسعه دهیم، نمی توانیم بگوییم شهر آرامی خواهیم داشت.

وی افزود: شهر ما تمیز و زیبا است اما به دلیل وجود بی نظمی در شهر، زیبایی در آن دیده نمی شود؛ نمونه روشن آن در ایام تعطیلات عید مشاهده می شود چرا که در آن زمان بی نظمی نیست و همه زیبایی های شهر دیده می شود.

شهردار تهران در ادامه بر ضرورت تقویت شورایاری ها در محلات تاکید کرد و گفت: قانون اساسی در ذیل سرفصل شوراها، از شورای محلات نیز نام می برد از این رو به نظر می رسد شورای شهرهای بزرگ باید از مسیر شورای محلات بیرون بیایند و مردم شورای محله خودشان را انتخاب کنند تا شوراهای محله نیز بتواند شورای شهر را انتخاب کند.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فرودگاه نیروی هوایی واقع در منطقه ۱۳ اشاره کرد و گفت: حفظ این موقعیت به عنوان یک نقطه برای زمان های بحران نیاز است اما با این وجود باید دسترسی های شمالی – جنوبی شهروندان را به صورت زیرگذری طراحی کنیم؛ همچنین ضروری است نسبت به برنامه ریزی برای رشد نوسازی بافت فرسوده در ضلع شرقی این فرودگاه اقدام شود.

وی بر ضرورت پرهیز از کار پیمانکاری در حوزه فرهنگی تاکید و تصریح کرد: در حوزه کودکان کار هم اکنون ۱۰ هزار نفر از کودکان بازمانده از تحصیل وجود دارند که عمدتا درگیر مشکلات اجتماعی هستند اما از دیگر سو حدود ۲۸ هزار نفر از افراد نیز آماده شده اند که به تدریس و تحصیل این افراد در شهر کمک کنند؛ این موارد ظرفیت ها و گنجینه های شهر ما است که باید به آنها توجه داشته باشیم.

شهردار تهران به اجرای طرح جهاد مهربانی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: افراد نیازمند زیادی در محلات زندگی می کنند که شورایاری ها و مدیران محلات می توانند با نگاه یک یکم آنها را شناسایی کرده و با استفاده از ظرفیت های مردمی به آنها کمک کنند.

قالیباف همچنین با تاکید بر اینکه سیستم کار فرهنگی از پائین به بالا است، عنوان داشت: کارها را باید در خود محلات تهیه کنیم تا پس از تایید، در سطح محلات اجرایی شود از این رو به تعداد هر محله باید نسخه جداگانه ای داشته باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج