رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به سرویس‌های پیامکی ارزش افزوده ارائه شده از سوی اپراتورهای مخابراتی گفت: خدمات ارزش افزوده تلفن همراه یا Value Added Service که به اختصار به آن VAS گفته می‌شود، از خدمات نوین صنعت مخابرات می‌باشد که برای مصرف‌کنندگان تلفن‌های همراه هزینه در بر دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، سرهنگ دوم علی نیک‌نفس تصریح‌کرد: کاربران تلفن همراه با توجه به فعال کردن سرویس پیامکی ارزش افزوده خدماتی نظیر کسب آخرین اخبار و اطلاعات مورد نیاز خود، شرکت در مسابقه یا قرعه‌کشی و حتی پیامک‌های آموزشی دریافتی می‌کنند. که هر کدام از این پیامک‌ها برای کاربر هزینه دارد و بر روی قبوض تلفن همراه اضافه شده یا از شارژ آنها کسر می‌گردد.

وی با توجه به نارضایتی برخی کاربران در خصوص فعالیت گسترده این سرویس پیامکی ویژه گفت: قطعا اپراتورهای مخابراتی باید در پی تبلیغات برای فعال سازی چنین سرویس‌هایی اطلاعات لازم را در اختیار کاربران بگذارند و اینکه در قبل دریافت هر پیامک چقدر هزینه برای آنها دارد اطلاع رسانی نمایند تا کاربران با آگاهی کافی عضو چنین سرویس‌های شوند.

وی با اشاره به اینکه شکی نیست که چنین خدماتی می‌تواند به کاربران تلفن همراه کمک کرده و امکان دسترسی سریع‌تر و ساده‌تر به اطلاعات مختلف را برای آنها فراهم آورد، افزود: اطلاع‌رسانی دقیقی در مورد این خدمات و نحوه فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی آنها از سوی اپراتورهای مخابراتی انجام نشده است و همین امر باعث شده بسیاری از افراد از این سرویس‌ها ناراضی باشند.

سرهنگ نیک‌نفس با بیان اینکه عضویت در این سرویس‌ها اجباری نیست و باید با رضایت کاربر صورت گیرد، اضافه کرد: اپراتورهای تلفن همراه اجازه ندارد در صورت نداشتن تمایل کاربران آنها را عضو این سرویس‌ها نمایند و در صورت چنین عملی مرتکب تخلف شده‌اند.

وی تصریح کرد: اپراتورهای مخابراتی حتی باید در صورت عضویت کاربر به این خدمات ویژه در صورت عدم رضایت اجازه انصراف دهند تا کاربران بتوانند این سرویس‌های خدماتی ویژه را قطع نمایند تا دیگر برای آنها پیامکی ارسال نشود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به تبلیغات گسترده فعال سازی این خدمات ویژه از سوی اپراتورهای مخابراتی یادآور شد: اپراتورهای مخابراتی باید در خصوص انصراف کاربران هم اطلاع رسانی نمایند که در صورت عدم تمایل و رضایت به چگونه این ارتباط را قطع نمایند و این از وظایف اپراتورهای مخابراتی است که باید اطلاع رسانی گسترده‌ای در خصوص آن انجام گیرد.

وی همچنین در هشدار به دارندگان تلفن همراه گفت: کاربران باید قبل از فعال سازی چنین خدمات ویژه‌ای که از سوی اپراتورهای مخابراتی ارائه می‌شود اطلاعات کافی کسب نمایند و در صورت تمایل آن را فعال نمایند و متوجه باشند که ارائه اینگونه خدمات برای آنها هزینه‌بر است و باید هزینه این فعال سازی  را بپردازند. سپس در صورت تمایل اقدام به فعال سازی نمایند.

براساس گزارش سایت پلیس، سرهنگ نیک‌نفس با اشاره به راه‌اندازی سایت و سامانه 195 گفت: برابر اعلام سخنگوی سازمان تنظیم مقررات‌و ارتباطات رادیویی ایران مشترکان تلفن همراه درصورت مواجهه با عضویت ناخواسته در خدمات ارزش افزوده پیامکی می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.195.ir یا تماس با سامانه ثبت و پاسخگوئی به شکایات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ( ای سی تی ICT ) به شماره 195 شکایت خود را ثبت کنند تا از سوی معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری پیگیری و اقدام لازم انجام شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج