معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: ما معتقد هستیم که یک آزمون نمی‌تواند سرنوشت دانشجو را تعیین کند بر این اساس سوابق تحصیلی دانشجویان در آزمون دستیاری امسال ۱۵ درصد تأثیر مثبت خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج؛ باقر لاریجانی در مراسم گردهمایی دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: داشتن استراتژی برای توسعه کشور امری بسیار مهم است که دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان باید ساختارهای لازم این استراتژی را پیدا کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: وزارت بهداشت قدم های زیادی در راستای توسعه کشور برداشته به طوری که در این زمینه نیروی انسانی بسیاری را تربیت نموده و رشته‌های جدیدی را راه‌اندازی کرده است. به طوری که امروزه آموزش پزشکی ما قابل قیاس با کیفیت آموزش پزشکی کشورهای منطقه نیست.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها منابع کافی برای جذب اعضای هیئت علمی در اختیار ندارند گفت: ما معتقد هستیم که باید ۸ هزار اعضای هیئت علمی جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی تزریق شوند اما متأسفانه دانشگاه‌های ما در این زمینه با چالش جدی مواجه هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: خوشبختانه توسعه علمی در دانشگاه‌های پزشکی روند خوبی دارد. به طوری که رتبه کشور در اسکوپوس، ۱۷ وISI۲۲ است. همچنین شرایط خوبی نیز در منطقه داریم اما با این وجود چالش‌های زیادی نیز در وزارت بهداشت وجود دارد.

وی برنامه تحول آموزش را از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت در سال جاری دانست و افزود: بر اساس این برنامه دانشگاه‌ها باید بدانند چه نقشی در مرجعیت علمی کشور و منطقه باید ایفا کنند. درواقع اگر مسیر و هدف روشنی وجود داشته باشد دانشگاه‌های کوچک نیز می‌توانند در سطح منطقه و دنیا بدرخشند.

لاریجانی اضافه کرد: توسعه تحصیلات تکمیلی، گسترش شرکت های دانش‌بنیان، بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها و اعتبار بخشی ۱۷ دانشگاه علوم‌پزشکی، بین‌المللی کردن امتحانات و راه‌اندازی دانشکده مجازی از برنامه‌های وزارت بهداشت در راستای حرکت به سمت تبدیل شدن به مرجعیت علمی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اگر جهت‌گیری مشخصی در وزارت بهداشت وجود داشته باشد دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی به جای اینکه به دنبال کار باشند می‌توانند خودشان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان شغل ایجاد کنند.

وی همچنین تأکید کرد: دانشجویان استعدادهای درخشان آینده‌سازان کشور هستند و نباید تنها به فکر پذیرش بدون کنکور در آزمون‌ها و یا معافیت‌ها باشند بلکه سردمداران گفتمان علمی دانشگاه‌ها قرار بگیرند و موضوعات علمی و آموزشی را برای توانمندسازی عرصه علمی کشور به دست بگیرند.

دکتر لاریجانی در خصوص تأثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری سال جاری نیز افزود: از سه سال پیش بحثتأثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری در وزارت بهداشت مطرح بود به طوری که سال گذشته مصوبه اجرایی آن در این وزارتخانه تصویب شد و در سال جاری این مصوبه به طور قطع اجرا خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: ما معتقد هستیم که یک آزمون نمی‌تواند سرنوشت و آینده یک فرد را تعیین کند. بنابراین تأثیر ۱۵درصدی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری اقدامی کاملاً منطقی و قانونی است. درواقع این قانون که از مدتی پیشتر در وزارت بهداشت مطرح بود و کسی جرات اجرای آن را نداشت در سال جاری به طور یقین اجرا خواهد شد.

وی در پایان حقوق پرداختی به دانشجویان رزیدنتی وphpرا بسیار ناچیز دانست و گفت: اگرچه این پرداخت‌ها در سال جاری ۱۵ درصد افزایش یافته است اما نمی‌تواند کفاف نیازها و هزینه‌های زندگی دانشجویانpdpو رزیدنتی را بدهد. اما در عین حال دانشگاه‌ها توانایی کافی را برای پرداخت هزینه های کافی را ندارند.