با ثبت ۲۳ اثر ناملموس خراسان و فارس تعداد آثار میراثناملموس به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی به ۱۳۵۰ اثر رسید.

به گزارش خبرگزاری موج، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراثمعنوی و طبیعی با اشاره به ثبت ۲۳ اثر ناملموس در قالب رسوم، بازنمایی‌ها، تجلیات، دانش‌ها، مهارت‌ها، ابزارها، اشیاء، دست‌ساخته‌ها ی استان های خراسان و فارس در فهرست آثار ملی ناملموس گفت: با ثبت این آثار آمار آثار ناملموس ثبت شده در فهرست آثار ملی به ۱۳۵۰ رسید.

نظری میراثناملموس را رویه‌ها(عُرف‌ها)، نمادها، دانش‌ها، مهارت‌ها، ابزارها، اشیا، آثار هنری و مکان‌های مرتبط با آنها عنوان کرد که همواره از نسلی به نسلی دیگر منتقل می‌شود و پیوسته به وسیله انسان‌ها و جوامع و گروه‌ها در پاسخ به محیط اطراف‌شان و در تقابل با طبیعت و تاریخشان خَلق می‌شود و سازگار با مفاد حقوق بشر بین‌المللی و شرایط احترام متقابل میان جوامع، گروه ها و اشخاص است.

وی با تاکید بر نقش مهم میراثناملموس در گفت‌‏و‏گوی‌ بین ‌فرهنگ‌های مختلف که موجب ایجاد احترام متقابل به تنوع فرهنگی و شیوه‌های گوناگون زندگی می‏‌شود افزود: میراثفرهنگی ناملموس، فرصتی برای عرضه و ارائه فرهنگ، سبک زندگیِ اصیل کشورهای مختلف دنیا در عرصه بین‏‌الملل؛ و موجب مقاومت فرهنگی در برابر یکسان‏‌سازی فرهنگیِ کشورهای قدرتمند جهان می شود.

مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراثمعنوی و طبیعی در خصوص چگونگی بررسی پرونده های واصله گفت: پرونده های ارسالی در کمیته میراثفرهنگی ناملموس که با حضور و عضویت نمایندگانی از معاونت های صنایع دستی. پژوهشگاه میراثفرهنگی و گردشگری، رئیس مرکز منطقه ای مطالعات میراثناملموس، رئیس گروه میراثناملموس و صاحب نظران مرتبط مورد بحثو بررسی قرار می گیرد و با تصویب نظر اکثریت آرا در فهرست آثار ملی قرار می گیرد.

این مسئول در ادامه به فعالیت " کارگروه میراثناملموس " علاوه بر کمیته ثبت میراثناملموس پرداخت و گفت: این کارگروه بر اساس آیین نامه اجرایی قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو به منظور پاسداری از میراثفرهنگی ناملموس(مصوب دولت در سال ۱۳۸۷) در سال ۱۳۹۲ ایجاد شده و متشکل از نمایندگان ده دستگاه، وزارتخانه و فرهنگستان است.

وی آیین­‌های شفاهی، شامل زبان به عنوان محمل میراثفرهنگی ناملموس(مثلاً: آوازها، لالایی‌ها، آواهای کار، متل‌ها، شعرخوانی‌ها، و …)؛، هنرهای اجرایی(مثلاً: موسیقی، رقص، نمایش سنتی، خیمه‌شب‌بازی، نمایش عروسکی، نقاشی، خوش‌نویسی، و …)؛ آیین‌­های اجتماعی، مراسم، مناسک و فستیوال‌ها(مثلاً: جشن‌ها، بازی‌ها، مراسم آیینی، اعیاد و …)؛ دانش و کردارهای مربوط به طبیعت و جهان هستی(مثلاً: طب سنتی، معماری سنتی، نجوم سنتی، دانش‌ها و مهارت‌های سنتی بهره‌گیری از منابع انرژی، و …)؛ صنعت­‌گری سنتی(مثلاً: مهارت‌ها و فنون در حوزه‌های سفال‌گری، کاشی‌کاری، صنایع چوب، نساجی، و …). زمینه تجلی میراثفرهنگی ناملموس عنوان کرد.

نظری با اشاره به اینکه پرونده‌های میراثفرهنگی ناملموس به ۳ صورت فهرست معرف میراثفرهنگی ناملموس بشری، فهرست میراثفرهنگی ناملموس نیازمند پاسداری فوری و فهرست اقدامات موفق پاسدارانه در یونسکو به ثبت می رسند گفت: تا کنون ۱۰ میراثناملموس کشورمان همچون نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین های پهلوانی، قالیشویی اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقال(قصه پردازی) ایرانی، در فهرست میراثجهانی به ثبت رسیده است.