مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی رایگان به مردم مناطق محروم توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد امیری، در مورد اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(ره) اظهارداشت: بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(ره) و کانون جهادی منتظران مصلح(عج)، حرکت جهادی خود را از تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۵ به مدت ده روز در دهستان جلالوند بخش فیروزآباد استان کرمانشاه برگزار کرد و امسال موفق شدیم ۱۲ روستا از دهستان جلالوند را تحت پوشش قرار دهیم.

امیری افزود: تیم بهداشت و درمان گروه جهادی منتظران مصلح(عج) بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(ره) با ۱۱ گروه بهداشتی و درمانی دندانپزشکی، پزشکی، خانه گردی(Home Visit)، علوم آزمایشگاهی، بهداشت محیط، آموزش بهداشت، تغذیه، فیزیوتراپی، کاردرمانی، بینایی سنجی و مامایی با تحت پوشش قرار دادن ۶ هزار نفر مشغول به خدمت رسانی بود.

وی با بیان اینکه از اهداف اصلی اردو آموزش بهداشت، رواج فرهنگ پیشگیری و جلوگیری از گسترش فرهنگ دارو درمانی بوده هرچند درصورت لزوم داروهای مورد نیاز اهالی، تهیه و تحویلشان می شد.، افزود: مردم زحمت کش روستایی معمولا به علت عدم اگاهی از شیوه صحیح تغذیه و وجود گیاهان دارویی فقط به دنبال دارو از تیم بهداشتی و درمانی هستند درحالیکه این تیم با معاینه و ارجاع به گروه های داخلی و پزشکان دعوت شده به گروه، تشخیص لازم را داده و روند درمان و دارو بر عهده خود بیمار است. در موارد اورژانسی نیز ارجاع به مرکز درمانی انجام گرفت.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: از جمله طرح های ابتکاری گروه جهادی منتظران مصلح، طرح خانه گردی(Home Visit) است که با مدیریت یک روحانی و ۵ دانشجوی متخصص در رشته های مختلف علوم پزشکی به صورت خانه به خانه در تمام روستا ها در زمینه های فرهنگی، آموزشی، پیشگیری، ارجاع و سلامت افراد فعالیت می کنند.

امیری گفت: در این طرح، تیم تخصصی به صورت خانه به خانه، فشار خون، بینایی سنجی، بهداشت محیط و همچنین غربال سبد دارویی و آموزش فرهنگ مصرف دارو را مورد بررسی قرار می دهد. حضور روحانی در کنار گروه به منظور ارائه مشاوره خانوادگی به اعضای خانواده و ترویج سبک زندگی اسلامی و ترویج عفاف، حجاب، زکات و مهیا کردن فضای لازم برای کار تخصصی گروه پزشکی است که تاثیرگذاری این گروه را چند برابر کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین کارگروه بهداشت این گروه؛ محیط خانه ها را از لحاظ بهداشتی بررسی کرده و تذکرات و آموزش های لازم را در این موضوع می دهند.

امیری عنوان کرد: تیم دندانپزشکی به صورت تخصصی برای گروه های بزرگسالان و کودکان و نوجوانان فعالیت میکند. خدمات این تیم، برای گروه سنی نوجوانان و کودکان به صورت ویژه تری است و علاوه بر انجام کلیه کارهای درمانی دندانپزشکی، در خصوص آموزش بهداشت دهان و دندان برای پیشگیری از درمان های هزینه بر در آینده، خدمات رسانی میکند. فعالیت تیم های غربال بدین صورت است که در مراکز قابل استقرار هر روستا اسکان یافته و به معاینه ی کودکان و نوجوانان زیر ۱۲ سال می پردازند و موارد لازم را به گروه درمانی محل اسکان مرکزی ارجاع می دهند. از جمله خدمات دندانپزشکی این گروه می توان به آموزش بهداشت دهان و دندان، جرم گیری و کشیدن دندان، پالپوتومی و پالکتومی، srp، فیشورسیلانت، وارنیش فلوراید و ترمیم دندان اطفال اشاره کرد.

وی توضیح داد: این گروه چهل نفره از دندان پزشکان و دانشجویان دندانپزشکی باسرپرستی دکتر محمد نوروز منش متخصص جراحی فک و صورت و دکتر آزاده اسماعیل نژاد دانشیار بخش پریود نتیست و استاد بخش جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روزانه به حدود ۱۶۰نفر خدمات ارائه می‌نمایند.

مسئول اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(ره) ادامه داد: تیم های بینایی سنجی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و تغذیه نیز ضمن آموزش های لازم جهت پیشگیری و کنترل طبق معاینات خود تشخیص لازم را داده و در صورت نیاز به مراکز درمانی ارجاع می دهند. همچنین تیم آموزش بهداشت با استقرار در هر روستا ضمن توصیه های پیشگیرانه، آموزش کمک های اولیه در بروز حوادثغیر مترقبه و … آگاهی لازم را در بروز مشکلات به اهالی می دهند.

مسئول اردوی جهادی منتظران مصلح بیان کرد: در بخش فرهنگی ۶۰ نفر از دانشجویان در قالب ۹ گروه فرهنگی به طور همزمان در ۹ روستا خدمت رسانی می کنند که مخاطب آنها کودکان، نوجوانان و بزرگسالان روستاها می باشند. در مباحثفرهنگی، با برگزاری کلاس های آموزشی، مطالبی در سه قالب احکام، اعتقادی و اخلاق اسلامی، متناسب با رده ی سنی مخاطب تدریس شد. علاوه بر این، به جهت جذاب سازی کلاس های آموزشی، از محتوای تصویری و پرداختن به برنامه های عملی مثل اجرای سرود و بازی ها و ساخت کاردستی و… استفاده شده است.

وی گفت: همچنین با اعزام مشاور خانواده به روستاها، در جهت حل مشکلات خانوادگی و مسائل مربوط به تربیت فرزند اقدام و در بخش درون گروهی، برنامه هایی جهت دانشجویان جهادگر برگزار شده است که شامل برگزاری مراسم توسل همچون دعای کمیل، مسابقات ورزشی دانشجویی بوده است.

امیری عنوان کرد: علاوه بر موارد فوق، مراسم اختتامیه در روز پایانی اردو برگزار می شود که شامل ارائه گزارشی تصویری از خدمات انجام شده، اجرای سرود توسط کودکان روستایی، برگزاری جشنواره ی غذا و فروش صنایع دستی تولید شده توسط روستاییان است.

وی افزود: گروه جهادی منتظران مصلح(عج) زیر نظر بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(ره) پانزده دوره است که به برگزاری اردو های جهادی می پردازد و این حرکت بزرگ به صورت کاملا دانشجویی بوده است. حضور این تعداد از دانشجویان و اساتید پیشکسوت در این حرکت های خدا پسندانه بدون هرگونه چشم داشت یا امتیازی می باشد و جهادگران به صورت کاملا رایگان و با اخلاص کامل به نیت کمک و خدمات رسانی به مناطق کمتربرخوردار کشور بسیج می شوند و انتظار می رود این حرکت های خداپسندانه مورد حمایت بیشتر مسئولین استان ها قرار بگیرد.

محمد امیری با اشاره به عدم همکاری برخی نهاد های استان کرمانشاه تصریح کرد: در راستای منویات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، دانشجویان جهادی با تمام توان در امر خدمت رسانی به مناطق محروم هر ساله به کار خود ادامه می دهند و عدم همکاری برخی ادارات و نهاد ها تاثیری در انگیزه خدمت رسانی برای گروه های جهادی ندارد. برخی از مسئولین بدانند که مردمان محروم، ولی نعمتان انقلابند و ما دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حضور در کنار روستاییان را افتخار خود می دانیم و در این جهاد فی سبیل الله، ذره ای کوتاهی نخواهیم کرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: هزینه خدمات درمانی و فرهنگی ارائه شده در طول اردو بیش از ۵ میلیارد ریال برآورد می‌شود.