معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: رشد ورود گردشگران خارجی طی ۲ سال گذشته به کشور ۲ برابر میانگین دنیا بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، مسعود سلطانی فر روز شنبه در نشست شورای اداری استان کرمان افزود: برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز باید در ۱۰ سال آینده به نرخ رشد ۸ تا ۱۰ درصد برسیم.

وی خاطرنشان کرد: سهم ایران از نظر تعداد گردشگر و درآمد در این بخش طی سال گذشته میلادی، نیم درصد بوده است که با توجه به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله باید سهم کشورمان حدود ۲ درصد افزایش یابد.

سلطانی گفت: سال گذشته میلادی از حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون گردشگری که بین کشورهای مختلف جابجا شدند درآمدی معادل یکهزار و ۴۷۶ میلیارد دلار ارز نصیب کشورهای مختلف شد.

رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: سال گذشته ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی به کشور ما سفر کردند و باید در ۱۰ سال گذشته به گونه ای اقدام کنیم که ورود ۲۰ میلیون گردشگر خارجی به کشور محقق شود.

وی ترکیب گردشگران ورودی به کشور را در حال حاضر مطلوب دانست و گفت: حدود ۵۰ درصد گردشگران ورودی سال گذشته به کشور را گردشگران مذهبی و زیارتی تشکیل داده اند. سلطانی فر بیان کرد: ایران اسلامی سالانه میزبان یک درصد شیعیان دنیاست و می توان از بخش گردشگری حلال درآمد خوبی را کسب کنیم.

وی گفت: هدف ما این است در ۱۰ سال آینده میزبانی ۳ درصد شیعیان جهان را در ایران اسلامی شاهد باشیم.

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در حال حاضر درآمد ما از گردشگری ۷ و نیم میلیارد دلار است که باید به ۳۵ میلیارد دلار برسد.

وی افزود: نخستین کار برای خیز برداشتن در حوزه گردشگری واگذاری تسهیلات صدور ویزا در بخش گردشگران است.

سلطانی فر تاکید کرد: یکی از بزرگ ترین معضلات بخش گردشگری در زمینه جذب گردشگران خارجی در گذشته کمبود مراکز اقامتی بوده که در دولت تدبیر و امید ۳۵ هتل در کشور به بهره برداری رسید.

وی از اجرای یکهزار و ۷۵۲ پروژه در بخش گردشگری کشور خبر داد و گفت: ۸۲۰ هتل و مراکز اقامتی در حال حاضر در کشور فعال است.

رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: طبق آمارها و رصد نشریات سایر کشورها بیش از ۹۷ درصد از گردشگران خارجی که وارد ایران می شوند بعد از بازگشت به کشورشان تعابیر بسیار خوبی از جمهوری اسلامی دارند.

وی گفت: این افراد معتقدند ایران برخلاف تبلیغات رسانه های صهیونیسم و امپریالیسم از نظام پایدار خوبی برخوردار است.

رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هیچ ابزاری موثرتر از گردشگری برای صدور ارزش های انقلاب و نظام به خارج وجود ندارد.

سلطانی فر همچنین استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشور را شاه بیت مبانی اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: تاکنون با استفاده از مسئولیت ها ۱۲۰ پروژه در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه شکل تدوین برنامه ششم توسعه با سایر برنامه ها متفاوت شد اظهار کرد: برنامه ششم توسعه ارائه شده و مجلس باید نظارت دقیق داشته باشد و هر سازمانی اهداف کمی و کیفی خود را با برش سالیانه در این برنامه مشخص کرده است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران اسلامی در محیط ناامن جغرافیایی جهان امروز از امنیت خوبی برخوردار است گفت: امنیت زیرساخت همه توسعه هاست.

وی افزود: روزی که مبانی اقتصاد مقاومتی در کشور توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین شد دولت اقدامات و سازماندهی انجام داد تا حدود یک سال بعد که خدمت رهبری رسیدیم و ایشان انتظارات خود را بیش از اقدامات انجام شده اعلام کردند.

سلطانی فر اظهار کرد: انتظار و توقع رهبر معظم انقلاب اسلامی این بود که دولت خیز حرکت و تمرکز جدید در راستای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به خرج دهد.

وی گفت: بعد از دیدار با ایشان متوجه شدیم برنامه ها آنطور که باید جلو نرفته لذا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شد و کار با استمرار بیشتر جلو رفت.

رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: انتظار داریم در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مانند دوران جنگ که خودمان را اسیر بروکراسی اداری نمی کردیم برنامه های مربوط به اقتصاد مقاومتی با توجه به مصالح کشور اجرا شود.

سلطانی فر گفت: آثار برجام در ماه های آینده به وضوح مشخص می شود و روزهای خوش و روشنی را در پیش رو داریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش از امام جمعه کرمان به عنوان محور وحدت و توسعه در استان کرمان نام برد و افزود: تلاش و مدیریت استاندار کرمان موجب شده شرایط خوبی در استان برای اقتصاد و سایر بخش ها به وجود بیاید.

سلطانی فر بیان کرد: نمایندگان استان کرمان نیز حضور موثری در بخش های مختلف کشور دارند و امیدواریم این وحدت و همگرایی بین مسئولان این استان و ائمه جمعه پایدار و با ثبات باقی بماند.

وی گفت: استان کرمان مکانی امن برای سرمایه گذاری و کانون سرمایه گذاری های مختلف است.

معاون رئیس جمهوری افزود: استان کرمان با ثبت ۵ اثر در زمره آثار جهانی رتبه اول را بین سایر استان های کشور دارد و امیدواریم با همین شکل بتوانیم ادامه بدهیم.

وی گفت: تاکنون ۲۱ اثر از ایران در یونسکو به عنوان میراثجهانی ثبت شده و سهم استان کرمان در ثبت آثار تاریخی بسیار درخشان و روشن است.

نشست شورای اداری استان کرمان در پنجمین روز هفته دولت و دومین روز سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور امام جمعه و استاندار کرمان در سالن شهید مرتضوی استانداری برگزار شد.

سلطانی فر در ادامه سفر به کرمان، نشست با فعالان اقتصادی و گردشگری، افتتاح مرکز کنترل و نظارت اقتصاد مقاومتی، بازدید از پروژه های شهری و بازدید از موزه معاصر(صنعتی) کرمان را در برنامه دارد.