معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: از آغاز دولت یازدهم تا کنون ۷۰۰ دارالقرآن، که فعالیت آنها متوقف شده بود، در کنار مدارس قرآنی احیا شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، حمیدرضا کفاش شامگاه جمعه در آیین افتتاحیه سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان برگزیده کشور در مشهد افزود: قرار است شمار دارالقرآن ها تا سه سال آینده به ۱۴۴۰ باب برسد به طوری که در هر شهر ۲ دارالقرآن فعالیت داشته باشد.
وی اظهار کرد: بر اساس توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار با قاریان برجسته در ماه مبارک رمضان، از مهر امسال جلسات استماع قرآن و کرسی های تلاوت در اغلب مدارس کشور و دارالقرآن ها به صورت منضبط و منظم راه اندازی می شود. وی تاکید کرد: برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نمود این حرکات ارزشمند در مدارس کشور بیش از پیش مورد نیاز و توجه است، خصوصا در دوره ای که رهبر معظم انقلاب تاکید بر توسعه فعالیت های قرآنی بویژه در بین کودکان و نوجوانان دارند. کفاش با اشاره به اینکه آماده سازی محتوا در حوزه دارالقرآن، نماز و عترت و تهیه ۶۱ عنوان کتاب و بسته آموزشی از دیگر برنامه های این حوزه برای سال آینده تحصیلی است، گفت: توسعه جشن های شکوفایی به جشنهای باعظمت منطقه ای و استانی با هدف آموزش و توسعه آشنایی با احکام و مرجعیت از برنامه های دیگر آموزش و پرورش است. وی با بیان اینکه مرحله نهایی اولین دوره مسابقات قرآن فرهنگیان شهریورماه در مشهد برگزار می شود، اظهار کرد: پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانش آموزان کشور که بعد از برپایی چهار دوره متوقف شده بود، زمستان امسال برگزار می شود. وی افزود: آموزش و پرورش فعالیت های دینی و قرآنی را در صدر وظایف خود می داند و کلیه برنامه ها و کتابهای درسی در حوزه قرآن و معارف اسلامی، دینی و عربی به همت سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی رویکرد قرآنی دارد. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: اگر امروز افرادی از معارف قرآنی کم بهره یا دورند و یا در برابر آن موضع می گیرند به دلیل آن است که نتوانسته ایم معارف قرآن و راز و رمزهای معارف اسلامی را به زیبایی برای آنها بازگو کنیم. حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان افزود: وظیفه ما این است که قرآن را به صحنه زندگی بیاوریم و با آن زندگی کنیم و مهجوریت زدایی از قرآن تکلیف همه ماست، و اگر نتوانیم مبنای برنامه های اقتصادی، اجتماعی، پرورشی خود قرار دهیم در مهجوریت زدایی از قرآن گامی برنداشته ایم. وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم زیبایی های معارف قرآنی را برای نسل خود و آینده بازگو کنیم و قرآن باید موضوع کار مدارس، مساجد، محلات و منازل باشد و باید در این راه مداومت کرد. دبیر اجرایی این مسابقات نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این مسابقات با حضور هزار دانش آموز در ۲ گروه ۵۰۰ نفره پسران و دختران برگزار می شود. علی مهدوی خواه با بیان اینکه از هر استان ۱۵ نفر در پنج رشته تفسیر قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، احکام و انشای نماز در این مسابقات شرکت دارند، افزود: مسابقات پسران از ۲۵ تا ۲۸ تیرماه و دختران از ۲۹ تیرماه تا یکم مردادماه برگزار می شود.