مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش از آغاز مرحله کشوری چهاردهمین دوره مسابقات علمی - کاربردی شاخه کاردانش به میزبانی مشهد از فردا ۲۱ تیرماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، سید مصطفی آذرکیش، با بیان اینکه توانمندسازی و مهارت آموزی به جوانان، گام نخست در جهت کاهش نرخ بیکاری و دست یابی به اهداف توسعه پایدار، اشتغال زایی و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال اقدام وعمل می‌باشد، گفت: در این راستا وزارت آموزش وپرورش با مشارکت دستگاه‌های اجرایی متولی مهارت، تربیت نیروی انسانی ماهروکارآمد موردنیاز کار را در برنامه‌های آموزشی خود قرارداده و هر ساله با برگزاری مسابقات علمی - کاربردی در زمینه‌های صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر به سنجش میزان مهارت مکتسبه هنرجویان رشته‌های مهارتی و معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های هنرستان‌های سراسر کشور می‌پردازد.

وی با بیان اینکه مرحله کشوری چهاردهمین دوره مسابقات علمی – کاربردی شاخه کاردانش از ۲۱ تا ۲۳ تیرماه در ۳ سطح منطقه‌ای، استانی و کشوری با ۳۵ عنوان آزمون مهارتی به میزبانی استان خراسان رضوی برگزار می‌شود، تصریح کرد: ایجاد زمینه لازم برای پرورش، رشد و شکوفایی استعداد‌ها و خلاقیت‌های دانش آموزان، ایجاد رقابت سالم هنرجویان برای شرکت در مسابقات، توسعه و تعمیق روحیه و ایجاد انگیزه علمی و عملی، ارزش بخشیدن به دستاوردهای مهارتی هنرجویان کارآفرین، کاربردی کردن علوم با نیاز روز جامعه، استفاده کیفی و کمی از تولیدات متناسب با نیاز بازار کار، جلب حمایت و همکاری، توسعه فرهنگ کار و کار آفرینی در نسل جوان که تکلیف سند تحول بنیادین نیز است، از اهداف برگزاری این مسابقات است.

مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: این مسابقه در مرحله منطقه‌ای با شرکت حدود ۸۰ هزار هنرجو انجام شد در بخش عملی سطح استانی هزار و ۷۰۶ نفر و در بخش تئوری سطح استانی ۲ هزار و ۹۳۰ نفر در این مسابقه شرکت کردند.

وی افزود: تعداد ۲ هزار و ۹۳۰ نفر وارد بخش تئوری کشوری شدند که از بین آن‌ها ۳۲۲ هنرجو به بخش عملی سطح کشوری وارد شده‌اند و در ۳۷ عنوان رشته مهارتی در مشهد مقدس به رقابت می‌پردازند.

آذرکیش عنوان کرد: از بین ۳۲۲ هنرجو ۱۱۱ نفر به عنوان نفرات بر‌تر انتخاب می‌شوند و در ۳۷ عنوان رشته مهارتی در ۲۲ تیرماه امتحان داده و در ۲۳ تیرماه مرحله اختتامیه این مسابقات برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: نشان درجه اول مهارت مدال طلا، نشان درجه دوم مهارت مدال نقره و نشان درجه سوم مهارت مدال برنز خواهد گرفت.