مقامات آمریکایی قصد دارند در واکنش به ادعای دخالت روسیه در افشای ایمیل‌های حزب دموکرات تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو وضع کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری موج، مقامات آمریکایی در حال بررسی وضع تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه در پاسخ به آنچه واشنگتن نقش هکرهای روسی در افشای ایمیل‎های محرمانه حزب دموکرات می‌داند، هستند.

اعمال هر گونه تحریم علیه روسیه مستلزم آن است که واشنگتن در تایید ادعای خود به طور رسمی مسکو یا هکرها را متهم و اطلاعات محرمانه در این باره منتشر کند. آمریکا تا کنون اسناد رسمی درباره این حملات سایبری ارائه نکرده است. به گفته برخی از مقامات رسمی مطلع از این موضوع، پلیس فدرال آمریکا(اف بی آی) و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا سرگرم بررسی موضوع هک شدن ایمیل‌های حزب دموکرات و چند تن دیگر از مقامات این کشور هستند. نانسی پلوسی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه(۲۱ مرداد) در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «دربارۀ نفوذ به کمیتۀ انتخاباتیِ حزبِ دموکرات در آستانۀ رقابت‌های انتخاباتی این حزب، با اطمینان باید بگویم که روس‌ها در این زمینه دخالت داشته‌اند و ما باید میزان این خسارت را بررسی کنیم.» وی گفت: «این یک رسوایی الکترونیکی است. اما این که روس‌ها به چه کسی این اطلاعات را دادند و چه کسی آن را منتشر کرده است، هنوز معلوم نیست.» آدام شف از مقامات ارشد حزب دموکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان امریکا نیز گفت کمیته متبوع وی هفته گذشته در خصوص این مساله اطلاع رسانی کرده است و او از جمله افرادی است که معتقد است «زمانی که دولت شواهد و اسناد کافی در اختیار دارد، باید آن را علنی کرده و هر گونه اقدامات لازم را در این زمینه اتخاذ کند.» به گزارش پرس تی وی، جنجال بر سر هک سرور ایمیل‌های کلینتون اوایل مرداد آغاز شد؛ زمانی که تارنمای افشاگرِ ویکی‌ لیکس از هزاران ایمیلی پرده برداشت که نشانگر توطئۀ مقامات حزب دموکرات برای شکست ستاد انتخاباتی برنی سندرز، رقیب هیلاری کلینتون، جهت کسب نامزدیِ نهاییِ این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری امریکا بود. این ایمیل‌ها فاش کردند کمیتۀ ملی حزب دموکرات از کلینتون جانبداری کرده و بین وی و سندرز تبعیض قائل شده‌اند. در پی این افشاگری، دبی واسرمن شولتز، رئیس کمیتۀ ملی حزب دموکرات امریکا، از سمت خود کناره‌گیری کرد. کاخ ریاست جمهوری روسیه اتهام مطرح شده علیه مسکو مبنی بر هک کردن و افشای ایمیل‌های مقامات حزب دموکراتِ امریکا را رد کرده و اتهاماتی از این دست را «سرگرمی معمول» مبارزات انتخاباتیِ امریکا دانسته است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت: این گونه اتهامات روابط دو جانبه را به مخاطره می‌اندازد. آمریکا و روسیه درباره طیف وسیعی از مسایل از جمله ناآرامی در سوریه و پیوستن شبه‌ جزیره کریمه به روسیه درپی یک همه پرسی اختلاف نظر دارند.