جدیدترین گزارش منتشر شده نشان می دهد که شرکت های حفاری نفت در آمریکا این هفته برای پنجمین هفته در ۶ هفته گذشته تعداد سکوهای حفاری را افزایش داده اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، انتشار این گزارش این تحلیل را تقویت کرده که روند کاهش تعداد سکوهای حفاری در آمریکا به اتمام رسیده و باید منتظر افزایش تولید نفت این کشور در اوایل سال آینده میلادی بود.

بر اساس گزارش موسسه خدمات انرژی بیکر هاگز، شرکت های حفاری در هفته منتهی به ۸ جولای، ۱۰ سکوی جدید را اضافه کردند و تعداد کل سکوها را به ۳۵۱ سکو رساندند، در حالی که این رقم یک سال قبل ۶۴۵ سکو بود. قبل از این هفته، شرکت های حفاری تنها در ۵ هفته از ۲۶ هفته سال جاری تعداد سکوهای خود را افزایش داده بودند و با کاهش به طور متوسط هر هفته ۸ سکو، مجموعا ۱۹۵ سکو را تعطیل کرده بودند. سال گذشته شرکت های حفاری هر هفته به طور متوسط ۱۸ سکو را تعطیل کردند و با تعطیل کردن مجموعا ۹۶۳ سکو بیشترین تعطیلی سالانه سکوهای حفاری را دست کم از سال ۱۹۸۸ تاکنون به ثبت رساندند. تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا که در اکتبر ۲۰۱۴ به ۱۶۰۹ عدد رسیده بود، به دلیل روند کاهش شدید قیمت نفت در ۲ سال گذشته رو به کاهش بود، اما با رسیدن قیمت نفت به حدود ۵۰ دلار در هر بشکه در ماه ژوئن، این روند معکوس شد. قیمت نفت خام آمریکا این هفته حدود ۸ درصد کاهش داشت و به ۴۵ دلار رسید که بدترین عملکرد هفتگی نفت وست تگزاس اینترمدییت در طی ۵ ماه گذشته محسوب می شد. تحلیلگران بانک سوئیسی یو بی اس در گزارش این هفته خود نوشتند: «ما معتقدیم تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا در اواخر ماه می به کف رسیده و تولید نفت این کشور در فوریه ۲۰۱۷ به کف خود یعنی حدود ۷٫۷۳۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.»