نامزد ریاست جمهوری پیشروی حزب جمهوری خواه آمریکا گفته است، ‌ استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل های شخصی در دوران تصدی پست وزارت خارجه کل کشور را در معرض خطر قرار داد.

به گزارش خبرگزاری موج، دونالد ترامپ، نامزد پیشروی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در یک گردهمایی در کارولینای شمالی گفت: تصمیم دفتر تحقیقات فدرال(اف‌بی‌آی) مبنی بر عدم توصیه به طرح اتهام علیه هیلاری کلینتون بزرگترین نمونه از ناسالم بودن سیستم است.

ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ۲۰۱۶ رقیب هیلاری کلینتون از حزب دموکرات است. انتظار می رود که این دو تا چند هفته دیگر رسما نامزد حزب خود شوند.

به گزارش بی. بی. سی، ‌جیمز کومی، مدیر اف‌بی‌آی گفته است که کلینتون به خاطر استفاده از ایمیل شخصی احتمالا قوانین مربوط به دریافت اسناد محرمانه دولتی را نقض کرده است.

به گفته وی کلینتون در کار کردن با این اطلاعات محرمانه بسیار بی‌دقت عمل کرده اما نمی توان بر این اساس علیه وی پرونده تشکیل داد چون هیچ شواهدی دال بر عمدی بودن آن وجود ندارد.

ترامپ ضمن اعتراض به سخنان کومی گفت که سیستم در آمریکا طوری طراحی شده که از کلینتون ها محافظت شود. وی ادامه داد، کلینتون کل کشور را به خطر انداخته و ایمیل‌هایش احتمالا هک شده است.

وی افزود: قوه قضاوت کلینتون وحشتناک است. خطاب به مردم می گویم، او رئیس جمهور خیلی بدی خواهد شد.

ترامپ همچنین لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا را متهم کرد به این که زد و بند کرده تا در ازای عدم پیگرد کلینتون در صورت رییس جمهور شدن هیلاری کلینتون، همچنان وزیر بماند.

شمار دیگری از جمهوری خواهان از جمله پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان هم از تصمیم پلیس فدرال آمریکا انتقاد کرده اند؛ به طوریکه رایان گفت: خودداری از محاکمه کلینتون برای بی‌احتیاطی در جابجایی و انتقال اطلاعات مربوط به امنیت ملی بدعت خیلی وحشتناکی خواهد گذاشت.

کلینتون روز سه شنبه در کنار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در یک گردهمایی در کارولینای شمالی حاضر شد. هیچ کدام آنها اما به مساله مربوط به ای‌میل ها اشاره نکردند. در عوض اوباما که برای اولین بار در طول مبارزات انتخاباتی کنار رقیب سابق حاضر می‌شد با اشتیاق از کلینتون حمایت کرد و گفت: به کلینتون اعتقاد دارم و هرگز مرد یا زنی لایق تر از او برای ریاست جمهوری وجود نداشته است.

سخنگوی مبارزات انتخاباتی کلینتون با ابراز خرسندی از تصمیم اف‌بی‌آی اذعان کرد که استفاده از ایمیل شخصی در دوران تصدی پست وزارت خارجه اشتباه بوده است.

کلینتون پیشتر گفته بود که از این ایمیل‌ها هیچ اطلاعات محرمانه‌ای نفرستاده است اما اف‌بی‌آی دریافت که بیش از ۱۰۰ ایمیل طبقه‌بندی شده از این سرورهای شخصی فرستاده شده است.

ماموران اف‌بی‌آی چند روز پیش به مدت بیش از ۳ ساعت از کلینتون در باره این ایمیل‌ها بازجویی کردند.