آمریکا موشک کوتاه برد استفاده شده در سیستم گنبد آهنین اسرائیل را آزمایش کرده است تا از این موشک برای سامانه دفاع موشکی اروپا علیه روسیه استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ مقام های اسرائیلی و آمریکایی مدعی هستند سامانه گنبد آهنین اسرائیل که با کمک مالی آمریکا توسعه یافته است، توانایی ساقط کردن ۹۰ درصد موشک های فلسطینی ها را داشته است. ولی هزینه ۵۰ میلیون دلاری و دسترسی محدود موجب شده است تا تقاضای صادراتی این سامانه را کاهش دهد.

گلن برامهال فرمانده دفاع موشکی ارتش آمریکا در جریان سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین، گفت: نیاز جدیدی برای تکمیل سامانه موشکی پاتریوت و سامانه موشکهای تاد با یک سیستم کم هزینه تر برای مقابله با تهدیدات موشکی ضعیف تر وجود دارد. برای این هدف، آمریکا موشک رهگیر گنبد آهنین موسوم به " تامیر " را آزمایش کرده است.

وی افزود: با توجه به اتفاقاتی که در اروپا رخ می دهد به خصوص تصمیم روسیه برای افزایش حضور نظامی و تبدیل شدن به یک تهدید واقعی، ما به دنبال دستیابی به یک سیستم دفاعی چند لایه هستیم.

این مقام آمریکایی گفت: ما به دنبال راهکارهای متعددی هستیم که در واقع یک راه حل سوم را ارائه کند. پاتریوت یا تاد سیستم های بزرگی هستند که برای کاری که مورد نظر ما بوده، طراحی شده است. ولی فکر نمی کنم ما بخواهیم موشکهای پاتریوت یا تاد را هدر بدهیم. ما می توانیم از سامانه های موشکی کم هزینه تری استفاده کنیم که واقعا برای این هدف طراحی شده است.