رییس‌جمهوری آمریکا سنای این کشور را به خاطر عدم تایید چهار متمم برای قانون کنترل فروش سلاح یک هفته پس از درخواست‌های بی‌شمار برای تایید آنها درپی تیراندازی مرگبار در کلوپ شبانه‌ای در این کشور مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ به نقل از پایگاه خبری ورلد بولتن، ‌ باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشت: خشونت‌های ناشی از استفاده از سلاح را باید جدی گرفت و نباید در مقابل آن سکوت کرد. باید اقدامی صورت داد. سنای آمریکا با ناکامی در تایید این متمم ها و اقدامات مردم آمریکا را ناامید کرد.

در جریان تیراندازی مرگبار در کلوپ شبانه ای در اورلاندو ۴۹ تن کشته و ۵۳ تن دیگر نیز زخمی شدند.

یکی از متمم ها در کنترل سلاح ممنوعیت حمل و مالکیت آن توسط افرادی است که در فهرست تروریستی قرار دارند. متمم دیگر تاخیر ۷۲ ساعته برای مقام های آمریکایی است که به دادگاه اثبات کنند این افراد تهدید تروریستی هستند. مساله عدم فروش سلاح به چنین افرادی و درخواست کنترل سابقه آنها توسط فروشنده‌های اینترنتی یا در فروشگاه ها است.

متمم آخر نیز درخواست برای اضافه کردن اطلاعات بیشتر درباره سلامت روانی به پایگاه داده‌ای ملی است.

این پیشنهادها از سوی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان مطرح شده است.

هیچ یک از این متمم‌ها انتظار نمی رود که تایید شود و علتش هم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و اختلاف نظر درباره بهترین راه حل جلوگیری از وقوع تیراندازی‌های مرگبار در آمریکاست.