یک عضو ارشد جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با ابراز خشم خود نسبت به قرارداد ایران و بویینگ این قرارداد را نادرست خواند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته روزنامه یواس ای تودی، پیتر روسکام، رییس کمیته فرعی نظارت در مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار یادداشتی در این نشریه به امضای قرارداد میان ایران و شرکت بویینگ برای خرید هواپیما واکنش نشان داد.

وی در این یادداشت با ادعای این که در هفته‌های جاری اخیر هواپیماهای متعددی از آبادان واقع در جنوب ایران به دمشق پرواز کرده‌اند، نوشت که این پروازها که متعلق به خطوط هوایی ایران است برای جابه‌جایی تروریست‌ها استفاده نمی‌شوند اما ایران از این طریق نیرو، سلاح، موشک و اعتبار برای بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه می‌فرستد.

روسکام با تکیه بر همین ادعای خود، دلیل تحریم شدن خطوط هوایی ایران‌ایر از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا را همین پروازها دانست که پس از اجرای توافق هسته‌ای در ماه ژانویه رفع شده است.

این نماینده جمهوری‌خواه آمریکا در ادامه به قرارداد اخیر ایران و شرکت ایرباس فرانسه اشاره کرد و گفت از نزدیک این قراردادهای خرید هواپیما را دنبال می‌کند و به طور خصوصی و علنی از هر دوی آن‌ها خواسته است تا معاملات خود را متوقف کنند.

او در ادعاهای بی‌اساس و خصمانه خود به این بسنده نکرده و در ادامه یادداشت خود جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریسم خواند و تاکید کرد که تصمیم شرکت بویینگ، اگرچه موجب اشتغال‌زایی در محل سکونت وی می‌شود، اما آشکارا غلط است.

روسکام در پایان گفت: ‌ من هر آن چه در توان داشته باشم برای توقف این قرارداد انجام می‌دهم.

این ادعاهای بی اساس و ساختگی در حالی مطرح می‌شود که سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا و متحدان عربی‌اش در منطقه است که دلیل اصلی ایجاد و رشد فعالیت‌های تروریستی و در نتیجه جنگ و ناآرامی در منطقه است.