کمیته بین المللی پارالمپیک پس از محروم کردن کامل کاروان ورزشی روسیه از حضور در رقابت های ریو ۲۰۱۶، اعلام کرد که آمریکا می تواند ۲۲ ورزشکار دیگر را به گروه ورزشی خود برای شرکت در این مسابقات بیافزاید.

به گزارش خبرگزاری موج، با تصمیم کمیته بین المللی پارالمپیک که روز دوشنبه اعلام شد، آمریکا می تواند با ۲۸۹ ورزشکار در رقابت های برزیل شرکت کند.

دادگاه داوری ورزشی(CAS) هفته گذشته با رد فرجام خواهی روسیه، تصمیم کمیته بین المللی پارالمپیک مبنی بر محرومیت کامل ورزشکاران روسی از حضور در رقابت های این رشته را که از ۱۷ شهریور به مدت ۱۱ روز در ریودوژانیرو برگزار می شود، تایید کرد. رییس جمهوری روسیه با انتقاد از محرومیت های اعلام شده علیه ورزشکاران این کشور بویژه منع کامل از حضور در رقابت های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با اتهام استفاده گسترده از داروهای نیروزا، این موضوع را نشانه غلبه سیاست بر ورزش و یک رسوایی خواند. ولادیمیر پوتین با اشاره به اینکه در برخی کشورها سیاست بر اصول ورزش و المپیک غلبه دارد، این تصمیم را به عنوان یک رسوایی مورد انتقاد قرار داد. دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه نیز با تاکید بر اینکه محرومیت کامل ورزشکاران پارالمپیکی این کشور «بی شرمانه» است گفته، برخی مقام های بلندپایه کمیته بین المللی پارالمپیک به حذف رقیبان قدرتمند از میدان مسابقه ها تمایل دارند. روسیه افزون بر محرومیت کامل پارالمپیکی اعلام شده، در المپیک ریو ۲۰۱۶ نیز که روز یکشنبه پایان یافت، بیش از ۱۰۰ ورزشکار محروم شده دوپینگی داشت که از جمله شامل تیم های مدال آور دو و میدانی زنان و مردان و وزنه برداری نیز می شد. براساس نتایج تحقیقات وادا که چندی پیش انتشار یافت، روسیه با ۱۴۸ مورد تایید شده نقض مقررات برای سال ۲۰۱۴ در صدر این فهرست جهانی قرار گرفته است و سپس ایتالیا با ۱۲۳ و هند با ۹۶ مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم هستند.