سرویس بین الملل - همه کشورها برای حفظ امنیت بیشتر، از میان نیروهای مسلح خود شماری را در قالب نیروهای ویژه یا واکنش سریع تشکیل می دهند تا در شرایط خاص بتوانند از آنان برای پیشبرد اهداف نظامی استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری موج، این نیروهای ویژه که دارای مهارت های بالایی هستند می توانند در عملیات برونمرزی و یا داخلی در بخش های مختلف مثل آزادی گروگان ها فعالیت داشته باشند. این نیروها از بین بهترین افراد انتخاب می شوند و معمولا قوی ترین، کارآزموده ترین و باهوش ترین افراد در بین نیروهای امنیتی به شمار می روند. سرویس های دهگانه رده بندی شده به زبان ساده بهترین عملکردها را در بدترین شرایط پیش آمده از خود نشان داده اند. پایگاه اطلاع رسانی «دیفنس » پاکستان در گزارشی با عنوان ۱۰ نیروی ویژه برتر دنیا، به تشریح فعالیت این نیروها پرداخت.   ۱ - سرویس ویژه نیروی هوایی انگلستان(SAS)«اس آ اس» از کارآزموده ترین نیروهای ویژه در دنیاست که به عنوان نیروی وابسته به سرویس های اطلاعاتی شناخته می شود. این نیروها تبحر زیادی در عملیات ضد جاسوسی دارد. عملیات ویژه اطلاعاتی و عملیاتی با کماندوهای کاملا حرفه ای این نیرو را در صدر جدول رتبه بندی نیروهای ویژه دنیا قرار داده است.۲ - تفنگداران دریایی تیم SEAL ۶ – DEVGRU - آمریکایکی از نیروهای فوق العاده و از متخصص ترین افراد نیروهای دلتا که همین تیم برای نجات گروگان ها آمریکایی در تهران دست به عملیات تجاوز کارانه طبس زد. عملیات طبس تنها شکست در کارنامه این نیروها به شمار می رود. تیم SEAL ۶ – DEVGRU یک تیم با آموزش های ضدتروریستی و عملیات های برون مرزی و تشکیل شده از چهار اسکادران قرمز، آبی، طلایی و نقره ای می باشد. مردان حاضر در این تیم از نخبگان نیروهای ویژه عملیاتی ارتش آمریکا در نیروهای زمینی، هوایی و دریایی می باشند.
  1. ۳ - گروه دلتا - آمریکا
این نیروها تنها واحد رسمی ارتش آمریکا در مبارزه با گروگان گیری، مقابله با شورش و همچنین مبارزه با تروریسم می باشد. ورود به این گروه امتحانات بسیار سخت فیزیکی و همچنین روانی را شامل می شود و پس از موفقیت در این آزمون ها فرد متقاضی به عنوان یک کارآموز دون پایه در این نیرو استخدام شده و آموزش می بیند.شایتت ۱۳ - رژیم صهیونیستیشعار این گروه «دیگر، هرگز» است. این یگان شباهت بسیار زیادی به نیروهای گروه دلتای آمریکا دارد. نیروهای شایتت به طور خاص برای مبارزه با گروگان گیری و عملیات ضد تروریستی آموزش دیده اند. به علت انجام عملیات کاملا خاموش و پنهان به مرموز معروف هستند. قتل عامی که با عنوان بهار جوانی در بیروت و به تلافی هلاکت ۱۱ ورزشکار اسرائیلی پس از گروگانگیری مونیخ انجام شد یکی از عملکردهای این نیرو می باشد.
  1. گارد مرزی ۹ GSG۹ - آلمان
یک واحد عملیات ویژه از پلیس فدرال آلمان و متخصص در مبارزه با تروریسم می باشد. این یگان پس از ناکامی پلیس آلمان از پیش گیری گروگانگیری ۱۱ ورزشکار اسرائیلی در المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲ شگل گرفت. نیروها این یگان متخصص در مبارزه با تروریسم و گروگانگیری هستند.GROM لهستاناین گروه به عنوان یکی از بهترین گروه های عملیات ویژه ناتو شناخته می شود که در سال ۱۹۸۰ تاسیس وبرای مبارزه با تهدیدات تروریستی و خنثی سازی توطئه های علیه لهستان آموزش دیده و اختصاص یافت. این گروه جزو سری ترین و ناشناخته ترین گروه های عملیات ویژه در دنیا به شمار می رود.
  1. تیپ نیروهای ویژه ارتش فرانسه
معروف به OPS تیپی از ارتش فرانسه به شمار می روند که آموزش های بسیار سخت را پشت سر گذاشته اند و به عنوان نیروهای کامل کارآزموده و حرفه ای در سطح جهان شناخته می شوند. این نیروها متشکل از هنگ چتربازان پیاده و تکاور مستقر در بایون، هنگ ازدهای چترباز مستقر مارتیناس سور ژال و هنگ بالگرد نیروی ویژه است.EKO cobra –اتریشنیروهای عملیات ویژه، واحد تاکتیکی مبارزه با تروریسم اتریش که بزرگتری مشخصه آنها سرعت بالای عکس العمل نیروهای این گروه ویژه می باشد. از دیگر مشخصات این گروه عملکرد کاملا بی سروصدا و مخفیانه و البته کاملا حرفه ای آنها می باشد. این نیرو جزو بهترین واحدهای ضدتروریستی در جهان به شمار می رود.یگان عملیات ویژه پاکستان(SSG)این یگان در مقایسه با دیگر گروه هایی که تاکنون معرفی شده است یک وجه تمایز بسیار عمده می باشد و آن تمرکز بر عملکرد دقیق نیروها می باشد. نیروهای دیگر به علت دسترسی به پشتیبانی اطلاعاتی و فراهم بودن تجهیزات فوق پیشرفته کار آسانتری در عملیات های خود دارند ولی نیروهای یگان عملیات ویژه پاکستان بیشتر تمرکز خود را بر توانایی افراد خود قرار داده و این یگان نیز علی رغم وجود محدودیت های امکاناتی و تجهیزات نام خود را در میان بزرگان این عرصه مطرح کرده است. عملکرد این گروه از نیروهای پاکستانی عملکرد زیادی به دلتای آمریکا و ساس انگلستان دارد. جنگ نامتقارن، عملیات ویژه، عملیات های ضد گروه های جدایی طلب، جنگ های غیر متعارف، شناسایی، نجات گروگان ها، عملیات های ضدتروریستی و … از تخصص های این یگان به شمار می رود.
  1. Spetsnaz روسیه
نیروهای رویین تن روس که آموزش های بشدت سخت و طاقت فرسایی را روزانه پشت سر می گذارند. به دلیل آموزش ها و تمرینات سخت بدنی از لحاظ تحمل درد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. نیروهایی متخصص در زمینه جنگ اطلاعاتی و آموزش دیده در عملیات های ضد تروریستی و همچنین حفاظتی. بیشتر محافظین شخصیت های روسیه جزو همین نیرو می باشند. در این میان نیروهای جان برکف ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فراگیری از آموزش های رزمی روز دنیا و تمرینات سخت همواره با هرگونه تجاوزی به کیان اسلامی آماده رزمند.