نیویورک پست اعلام کرد: دولت اوباما پس از ۴۰۰میلیون دلاری که به ایران پرداخت کرده، ۱.۳میلیارد دلار دیگر نیز به‌عنوان قسط دوم بدهی مربوط به معامله قدیمی تسلیحات به تهران منتقل کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از نیویورک پست، دولت اوباما پس از ۴۰۰ میلیون دلاری که به ایران پرداخت کرده، ۱٫۳ میلیارد دلار دیگر نیز به‌عنوان قسط دوم بدهی مربوط به معامله قدیمی تسلیحات به تهران منتقل کرده است.

انتشار خبر انتقال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران، در هفته‌های گذشته موجب ایجاد دردسر برای دولت اوباما شده بود. منتقدان این پول را که همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی در ایران پرداخت شده بود، به‌منزله پرداخت باج برای آزادی زندانیان تلقی کرده بودند. ۴۰۰میلیون دلار مذکور قسط اول مصالحه ۱٫۷ میلیارد دلاری دو کشور بر سر اختلاف مربوط به معامله تسلیحاتی‌ای بوده که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به امضا رسیده بود. اما تاکنون کسی سخنی از ۱٫۳ میلیارد دلار باقی‌مانده این مصالحه به میان نیاورده بود. روز سه‌شنبه، ویکلی استاندارد گزارش داد که قسط دوم این پول نیز در سکوت رسانه‌ای تحویل ایران شده است. جولیا فریفیلد، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور تقنینی روز ۱۷ مارس با ارسال نامه‌ای به کنگره اعلام کرده که «ایران ۴۰۰ میلیون دلار پول به‌اضافه حدود ۱٫۳ میلیارد دلار بابت سود این پول را در قالب مصالحه منعقده دریافت کرده است». بر اساس این گزارش، به‌گفته مقامات دولت اوباما، کمتر از ۲ ماه بعد از ارسال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران، دولت آمریکا ۱٫۳ میلیارد دلار دیگر به‌صورت نقدی به تهران پرداخت کرده است. از آنجایی که هیچ رابطه بانکی‌ای بین ایران و آمریکا وجود ندارد، ظاهراً این پرداخت به‌صورت نقدی صورت گرفته است. دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضمن انتقاد از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران، رقیب دموکراتش، هیلاری کلینتون را عامل آغاز مذاکرات برای پرداخت این پول دانسته بود.