هیات عالی علما و نمایندگان منطقه ای مقاومت یمن با اشاره به تداوم جنایات ضد انسانی ائتلاف سعودی در قتل عام مردم این کشور، از روسیه خواست از فروش جنگ افزار به عربستان خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری موج، شمس الدین شرف الدین، رئیس اتحاد علمای یمن و سرپرست هیات این کشور که برای مذاکره با مقام های روسی و اطلاع رسانی در باره قتل عام مردم این کشور در جریان ۱۷ ماه بمباران ائتلاف سعودی در مسکو حضور دارد، نسبت به امکان فروش جنگ افزارهای دریایی ساخت روسیه به عربستان سعودی ابراز نگرانی کرد.
رئیس اتحاد علمای یمن امروز(جمعه) در نشست مطبوعاتی که در خبرگزاری روس بالت برگزار شد، گفت: اطلاعات انتشار یافته نشان می دهد، روسیه در صدد است ۱۵ رزم ناو به عربستان تحویل دهد که می تواند برای تکمیل محاصره مردم یمن مورد استفاده قرار گیرد. وی در ادامه با تاکید بر اینکه مردم یمن زیر بمباران های شبانه روزی ائتلاف سعودی شرایط غیرقابل تحملی دارند و محاصره بیشتر دریایی نیز این وضعیت را سخت تر خواهد کرد، به حمایت های تسلیحاتی آمریکا از عربستان برای حمله به یمنی ها اشاره کرد. شمس الدین شرف الدین گفت: آخرین قرارداد تحویل سلاح به عربستان از سوی آمریکا به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود و ریاض همچنین از انگلیس و کشورهای دیگر جنگ افزار خریداری می کند. وی ادامه داد: عربستان حتی به حمله های گسترده و مداوم شبانه روزی علیه مردم بی دفاع یمن بسنده نمی کند و بمب ها و تسلیحات ممنوعه را برای ایجاد تلفات بیشتر بین غیرنظامیان بکار می گیرد. رئیس هیات یمنی گفت: بر اثر اقدام های عربستان سعودی که با سکوت کامل سازمان ملل، کشورهای غربی و سازمان های مدعی دفاع از حقوق بشر ادامه دارد، تاکنون افزون بر چند هزار شهید غیرنظامی بویژه زنان و کودکان، هزاران زخمی و میلیون ها آواره، ویرانی های بسیاری به وجود آمده است که رسانه های غربی نیز به آن اشاره نمی کنند. وی تاکید کرد: اقدام های نظامی سعودی و چند کشور عرب علیه یمن پیامد اختلاف گروه های سیاسی نیست و رژیم حاکم بر عربستان با هدف برتری جویی منطقه ای این جنگ را راه اندازی کرده است که اتحادیه عرب نیز هیچ تلاش برای پایان این وضعیت انجام نمی دهد. شمس الدین شرف الدین همچنین تاکید کرد: شورای امنیت سازمان ملل نیز رویکردی انفعالی دارد و کشورهای به اصطلاح مدافع حقوق بشر و آزادی در غرب هم با ادامه وحشی گری های عربستان موافقت کرده اند. رئیس اتحاد علمای یمن در پایان گفت: از سوی دیگر سازمان های مدافع حقوق بشر در مورد مناقشه یمن سکوت طولانی خود را نمی شکنند و دادگاه های بین المللی هم نمی خواهند جنایتکاران سعودی را تحت پیگرد قضایی قرار دهند. هیات بلندپایه علمای یمنی و نمایندگان گروه های مردمی مقاومت از مناطق مختلف این کشور برای دیدار و مذاکره با شخصیت ها و مقام های روسی در مسکو حضور دارند. عربستان همراه برخی کشورهای عربی برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت از ششم فروردین ۱۳۹۴ حمله هوایی همه جانبه ای را علیه مردم این کشور آغاز کرده که افزون بر بیش از هفت هزار کشته و میلیون ها آواره برای کشورهای متجاوز حدود ۱۸۰ میلیارد دلار هزینه و برای فروشندگان غربی سلاح سود داشته است.