وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: حمایت ترکیه از افغانستان تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت. در حال حاضر ۷۰۰ نیروی نظامی ترکیه در این کشور حضور دارند. نه تنها تعداد نیروها کاهش نخواهد یافت بلکه ممکن است افزایش هم یابد.

به گزارشخبرگزاری موج؛ به نقل از روزنامه صباح، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سفرش به کابل پس از دیدار با صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان‌اش در نشست مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی در پاسخ به سوالی با تاکید بر توسعه اقتصادی افغانستان از حضور شرکت‌های مختلف ترکیه در این کشور خبر داد.

او در ادامه اظهاراتش با اشاره به حمایت ترکیه از تقویت ظرفیتهای نظامی و امنیتی افغانستان، گفت: ترکیه در شهر آنتالیا به نیروهای امنیتی زن این کشور آموزش می‌دهد.

چاووش اوغلو در ادامه افزود: ترکیه از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۲۷۷ میلیون دلار به افغانستان کمک کرده است. میزان تبادلات تجاری میان دو کشور در سال ۲۰۱۲،۳۰۰ میلیون دلار بوده و طرفین درصددند که این روابط تجاری را گسترش دهند.

همچنین چاووش اوغلو در ادامه این سفر با اشرف غنی، رییس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

بر اساس اعلام منابع دیپلماتیک، اشرف غنی در این دیدار با اشاره به پیوندهای دوستی میان ترکیه و افغانستان، گفت: کابل از آنکارا به دلیل کمک‌هایش به خصوص در حوزه نظامی قدردانی می‌کند.

همچنین وی پس از این دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان درباره روابط دوجانبه میان دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام