ترکمنستان به سمت نایب رییسی هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ خبرگزاری دولتی ترکمنستان در گزارشی ضمن تائید این مطلب تصریح کرد نوشت: ‌ انتخاب ترکمنستان به عنوان نائب رئیس نشست مجمع عمومی طی جلسه ویژه در مقر سازمان ملل صورت گرفته است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد رکن اصلی، جهانی و مشورتی سازمان ملل متحد است که هم اکنون ۱۹۳ کشور دنیا عضو آن هستند. کلیه کشورهای عضو در مجمع شرکت دارند و فصل چهارم منشور در خصوص مجمع است.

کشور ترکمنستان در پی کسب استقلال خود از شوروی سابق، در سال ۱۹۹۱ میلادی به عضویت سازمان ملل درآمد و بیطرفی این کشور آسیای مرکزی در تاریخ ۱۲ دسامبر سال ۱۹۹۵ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسما تصویب شد.

عشق آباد مدعی است، اصل بیطرفی ترکمنستان در فرایند برقراری صلح و ثبات و توسعه پایدار در منطقه و جهان اهمیت فراوانی دارد که در جریان سفر رسمی دبیر کل سازمان ملل به عشق‌آباد در سال گذشته میلادی(۲۰۱۵) این موضوع مورد تائید قرار گرفت.

ترکمنستان ۲ ماه پیش نیز به عضویت ۳ نهاد وابسته به شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد شامل کمیسیون علوم و فن آوری برای توسعه برای سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، کمیسیون جمعیت و توسعه برای سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ و کمیسیون توسعه اجتماعی برای دوره ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ انتخاب شده بود.