وزیر مشاور در امور خارجه امارات ضمن متهم کردن ایران به دخالت در امور یمن، گفت که هدف از طوفان قاطعیت پاسخ به دخالت ایران در امور یمن بود.

به گزارش خبرگزاری موج؛ «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات ایران را دخالت در امور یمن متهم کرد.

به گزارش روزنامه «البیان» امارات، قرقاش در صفحه فیس‌بوک خود با تکرار ادعاها و اتهام‌های خود نوشت، پس از آنکه ابزارهای سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن راه‌گشا نبود و حمایت ایران از انصار الله آشکار شد، دیگر جز تصمیم قاطعانه راه حلی باقی نمانده بود.

وی به طوفان قاطعیت عربستان و برخی کشورهای عربی اشاره کرد و گفت: «اهمیت این تصمیم در این بود که تصمیمی کاملا عربی بود و ائتلاف عربی به تغییرات در توازن‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پی برد و کشورهای منطقه بر اهمیت مسئولیت تأمین امنیت خود واقف شدند.»

قرقاش همچنین در مورد علت تشکیل ائتلاف عربی ضد یمن نیز نوشت: «طوفان قاطعیت ۳ هدف داشت؛ بازگشت به روند سیاسی یمن، بازگرداندن دولت قانونی[دولت مستعفی و فراری منصور هادی] و پاسخ به دخالت ایران در یمن.»

وی در مورد جنگ یمن نیز گفت: «موضع ما امروز واضح است؛ جنگ برای سربازان ما عملا تمام شده و ما منتظر تغییرات سیاسی هستیم».

ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی با گذشت بیش از یک سال و اندی هنوز نتوانسته به اهداف خود در یمن برسد. گروه‌های تروریستی و القاعده با استفاده از این درگیری‌ها در این کشور قدرت گرفته و برخی از مناطق شرق یمن را به اشغال خود درآورده است.

از سوی دیگر، «مجتهد» فعال تویتری از ناامیدی «محمد بن سلمان» جانشین ولی عهد عربستان از جنگ یمن خبر داده و گفته است محمد بن سلمان برای پایان دادن به بحران یمن با مقامات ایران نامه‌نگاری کرده است.