در حالیکه آوارگان سوری از ارتش ترکیه به خاطر عدم مقابله با گروه تروریستی داعش در نقاط مرزی انتقاد می کنند، معارضان به اصطلاح میانه رو سوری آشکارا به دریافت کمک از آنکارا اقرار کردند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ در حالیکه آوارگان سوری گریخته از جنگ داخلی در این کشور در نقاط مرزی همچنان در معرض حملات داعش قرار دارند و ارتش ترکیه را به بی تحرکی و عدم مقابله با این گروه تروریستی متهم می نمایند، ‌ معارضان به اصطلاح میانه رو سوری و وابسته به «ارتش آزاد سوریه» آشکارا بر حمایت آنکارا صحه می گذارند.

یکی از معارضان سوری در گفتگو با «لیزی پلان» خبرنگار خبرگزاری راشا تودی آشکارا دریافت کمک از ترکیه را تأیید کرد. این معارض سوری به خبرنگار راشا تودی گفت: «ترکیه تنها دولتی است که از ما حمایت می کند. ما بسیار قدردان کمک آنها هستیم».

این معارض سوری در پاسخ به این پرسش که برای چه گروهی مبارزه می کند، ‌ به گروههای «جبهه‌ الشامیه، لشگر سلطان مراد، جند الشام و احرار الشام» اشاره کرد.

گفتنی است که گروه «احرار الشام» به قتل عام شهروندان حلب در اوایل ماه ژوئن محکوم شده است و روسیه نیز پیوسته بر وابستگی این گروهها به «تروریستهای جبهه النصره» تأکید می کند.

«فهیم تاستکین» روزنامه نگار و مقاله نویس ترک تبار در سایت خبری «المانیتور» در گفتگو با خبرگزاری راشا تودی گفت که «جبهه النصره» از گروههایی همچون «احرار الشام» به مثابه نمایندگیهای خود برای توزیع سلاحهایی استفاده می کند که «از ترکیه دریافت می کنند». تاستکین در ادامه افزود که «آنها پولهای دریافتی خود را به شیوه مشابهی تقسیم می کنند».

طی ماههای اخیر گزارشات فراوانی مبنی بر وجود ارتباطاتی میان دولت ترکیه و گروه ترویستی داعش انتشار یافته است. در برخی از این گزارشها آمده است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه برای کمک به حذف رقیب ژئوپلتیکی خود «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه - از گروههای تروریستی حمایت می کند.

برخی دیگر از این گزارشها نیز به این نکته اشاره می کنند که ترکیه دخالت در بحران سوریه را با هدف سرکوب اَکراد انتخاب کرده است.

تاستکین در ادامه افزود که ترس ترکیه از اَکراد به حمایت غیر مستقیم این کشور از داعش منجر شده است. درواقع، سیاست ترکیه به تأخیر انداختن روند حذف گروه تروریستی داعش است و این سیاست برای ترکیه، منطقه و مردم سوریه به هیچ وجه سودمند نخواهد بود.

پیش از این، برخی از شاهدان عینی در شهر مرزی «کارکامیس» ترکیه به خبرنگار راشا تودی گفته بودند که به ارتش ترکیه دستور داده شده بود تا فعالیتهای تروریستهای داعش را در مناطق مرزی نادیده بگیرند. بدین ترتیب، تروریستهای داعش مجال یافتند که با حفر گودال در مناطق مرزی، مین جاسازی نمایند.

در ماه مارس نیز تعدادی از مستندسازان خبرگزاری راشا تودی در دیدار از منطقه شدادی در شمال سوریه صورتحسابهایی را کشف کردند که در آن جزئیات یک معامله بزرگ و غیرقانونی نفت میان تروریستهای داعش و ترکیه به چشم می خورد. علاوه بر این صورتحسابها، جزوه های تبلیغاتی این گروه تروریستی که در ترکیه چاپ شده بود نیز پیدا شد.

کارکنان خبرگزاری راشا تودی همچنین گذرنامه هایی را یافتند که متعلق به تروریستهای کشته شده و یا فراری بود و بر روی آنها مُهر پاسگاه مرزی ترکیه به چشم می خورد و نشان می داد که این تروریستها از ترکیه وارد سوریه شده اند.

گزارشی دیگر در ماه مه نیز نشان داد شبه نظامیان وابسته به گروه تروریستی داعش که در نبرد سوریه زخمی شده اند، به طور مرتب به ترکیه سفر می کنند تا تحت درمانهای پزشکی پیچیده و پرهزینه قرار گیرند. این اطلاعات از تماسهای تلفنی ضبط شده ای درز پیدا کرد که توسط «اِرم اِردم» یکی از اعضای مخالف دولت اردوغان در پارلمان ترکیه به رسانه ها تحویل داده شد.