یک وبگاه آمریکایی در مطلبی به نقل از مقام‌های اسرائیلی از ناکامی رژیم صهیونیستی در فروش سامانه گنبد آهنین به کشورهای خارجی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری موج؛ مقام‌های دولتی و صنایع نظامی رژیم اسرائیل می‌گویند با وجود علاقه گسترده و شهرت سامانه گنبد آهنین از شرق آسیا گرفته تا کشورهای عربی، این سامانه‌های ضد موشکی و رهگیر تاکنون حتی به یک مشتری نیز فروخته نشده است.

به نوشته وبگا «دیفنس نیوز» منابع اسرائیلی در توجیه این مسئله عنوان داشتند تنها تعداد بسیار کمی از کشورها مانند اسرائیل با تهدیدهای دائمی موشکی مواجه‌اند.

«یوزی رابین» تحلیلگر امور موشکی و رییس سابق دفاع موشکی اسرائیل در این زمینه گفت: «کجای دیگر با تهدیدهای راکتی دائمی مواجه است؟ اساسا تنها ما و شاید کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با این چنین تهدیدی مواجه هستیم. البته به دلایل آشکاری ما هنوز این سامانه‌ها را صادر نکرده‌ایم.»

در سال‌های اخیر اخبار حکایت از فروش سامانه گنبد آهنین ساخت شرکت «رافائل» به کشورهایی چون هند، سنگاپور، کره جنوبی و حتی یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس داشت اما یک مقام وزارت جنگ اسرائیل از عدم فروش این سامانه به کشوری خبر داد و گفت: «در تلاش برای بازاریابی و ارتقا این سامانه هستیم.»

«اری ساچر» مدیر عامل شرکت سازنده سامانه گنبد آهنین با ستایش از سامانه ضد موشکی یاد شده مدعی شد، گنبد آهنین قادر است با کلاهک جنگی قدرتمندش تهدید پهپادها را خنثی سازد.

اما بر خلاف ادعای سازندگان گنبد آهنین، این سامانه دارای نواقصی نیز بوده و سال‌های گذشته موشک‌های اشتباهی شلیک کرده و امنیت پروازی هواپیماهای مسافربری را نیز به خطر افکنده است.

در نبردهای نیروهای مقاومت حزب الله لبنان علیه اسرائیل، آن‌ها موشک‌های فراوانی را به سرزمین‌های اشغالی پرتاب نمودند و راکت هایی با برد ۳۰۰ کیلومتر تا عمق سرزمین‌های اشغالی رفتند. راکت های حزب الله در سال ۲۰۰۶ حتی شهر حیفا را نیز هدف قرار دادند و به ایستگاه قطار آن صدماتی وارد آوردند.