شورشیان سودان جنوبی رهبر جدیدی برای خود انتخاب کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از الجزیره، دولت سودان جنوبی پذیرفته است که «تابان دنگ گای» رهبر مذاکره‌کنندگان شورشیان این کشور به عنوان رهبر جدید انتخاب شود، ولی «ری‌یک مچار» رهبر سابق شورشیان و معاون رئیس‌جمهوری این کشور با این تصمیم مخالفت کرده است.

مچار از دسامبر سال ۲۰۱۳ رهبر شورشیان علیه «‌سالوا کر» رئیس‌جمهوری این کشور بود اما با امضای پیمان صلحی در سال گذشته راه وی برای بازگشت به جوبا به عنوان معاون رئیس‌جمهوری هموار شد.

مچار از زمانی که از هفته گذشته و در پی تنش‌ها در این سودان جنوبی از این کشور گریخته تا کنون در انظار عمومی ظاهر نشده است. این تنش‌ها و درگیری‌ها منجر به کشته شدن ۳۰۰ نفر شده و موجی از ناآرامی‌ها را به این کشور بازگردانده است.

کر در روز شنبه به مچار تا تاریخ مشخصی مهلت داد تا به جوبا بازگردد و به همکاری خود با وی برای برقراری صلح ادامه دهد. رئیس‌جمهوری سودان جنوبی همچنین امنیت مچار را نیز تضمین کرد.

اما مچار که به نظر می‌رسد پنهان شده است، ‌ گفت که تنها زمانی به این شهر بازخواهد گشت که یک نهاد بین‌المللی با اعزام نیروهای نظامی، نیروهای شورشی و نیروهای دولتی که با هم درگیر هستند را از یکدیگر جدا کند. حامیان او همچنین روز جمعه تاکید کردند که مچار برنامه‌ای برای بازگشت ندارد و کر را متهم کردند که رهبر آنها را کشته یا از این کشور خارج کرده‌ است.

«ازکیل مم گتکوث»، رهبر کابینه مچار در مقابل گفت که رئیس مذاکره کنندگان شورشیان تا زمان بازگشت وی، به عنوان معاون رئیس‌جمهوری فعالیت خواهد کرد.

این گروه نظامی پیش از این هشدار داده بود که مچار را در صورت عدم بازگشت و عدم ادامه همکاری با دولت جایگزین خواهد کرد.