سفیر آمریکا در هند تاکید کرد که این کشور به تلاش سازنده با هند و همه کشورهای عضو گروه تامین کنندگان هسته‌ای(NSG) در موضوع ورود هند به این گروه در ماه‌های آینده ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ ریچارد ورما، سفیر آمریکا در هند روز دوشنبه در دهلی گفت: دولت آمریکا از جمله مقامات ارشد کاخ سفید و وزارت خارجه تلاش‌های فشرده‌ای را برای اطمینان از عضویت هند در نشست اخیر NSG که در سئول برگزار شد را انجام دادند.

او ادامه داد: ما از این که عضویت هند مورد قبول قرار نگرفت ناامید شدیم اما به تلاش برای ورود هند به NSG ادامه خواهیم داد.

ورما در ادامه گفت: ‌ ما تلاش‌های مشترکی را با طرف هندی و اعضای NSG راستای کمک به عضویت هند داشتیم هند سابقه خوبی دارد و لیاقت عضویت در NSG را دارد.

به گفته او بنابر قرارداد همکاری هسته‌ای آمریکا – هند، دو طرف به همکاری‌های خود با ساخت شش راکتور هسته‌ای توسط شرکت وستینگ‌هاوس آمریکا در هند که برق ۶۰ میلیون نفر را تامین خواهد کرد، ادامه می‌دهند.

برای دستیابی به این توافق حدود ۱۰ سال زمان صرف شده است و ما خوشحالیم که به باردهی نزدیک‌تر شده است.

اخیرا در نشستی که در سئول میان اعضای گروه تامین‌کنندگان هسته‌ای برگزار شد، با ورود هند به جمع این کشورها موافقت نشد.

چین از مخالفان اصلی این امر، به دلیل این که هند معاهده NPT را که اصلی‌ترین ابزار برای جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته‌ای است را امضا نکرده موافق حضور این کشور در NSG نشد.