مقامات مختلف رژیم صهیونیستی توافق عادی سازی روابط با ترکیه را «اذعان به گناه» و تحقیر ملی در برابر ترکیه توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ حنین زعبی» نماینده حزب لیست مشترک عرب در پارلمان رژیم صهیونیستی(کنست) توافق آشتی با ترکیه را «اعتراف اسرائیل به گناه خود» توصیف کرد.

زعبی گفت که حتی اگر اسرائیل صراحتا اعتراف نکند، خود توافق اذعان به گناه کشتن نه انسان و مجروح کردن ده‌ها نفر دیگر است. البته انتقال ۲۱ میلیون دلار به ترکیه یک اعتراف آشکار به این گناه است.

وی تاکید کرد: «این توافق نشان می‌دهد کمیته ترکل که حوادثماوی مرمره را بررسی کرد، گزارش اشتباه ارائه داده بود و کابینه نیز تبلیغات دروغینی درباره تمام اتفاقات رخ داده انجام داده بود.»

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» زعبی از توافق عادی‌سازی روابط با ترکیه بخاطر شامل نشدن رفع حصر غزه انتقاد کرده و افزود: «این محاصره جنایتی در حق مردم است و باید متوقف شود.»

وی در ادامه درخواست کرد تا کشتی‌های حامل کمک‌های انسان دوستانه بیشتر به غزه جهت مبارزه با اسرائیل ارسال شود تا زمانی که این رژیم به گناه خود اعتراف کرده و محاصره این نوار را پایان دهد.

«گیدئون سعر» وزیر سابق کابینه اسرائیل، ازسرگیری روابط با ترکیه را «حقارت ملی و دعوتی برای کشتی‌های بیشتر و اظهارات تنفرآمیز نسبت به اسرائیل» توصیف کرد.

تعدادی از نمایندگان حزب «اتحادیه صهیونیست» در کنست نیز ضمن انتقاد از این توافق، اعلام کردند که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در آن زیاده‌روی کرده و با ترسیدن از حماس، سربازان ارتش را در خطر قرار داده است.

«اسحاق هرتزوگ» رهبر این حزب اپوزیسیون نیز با بیان اینکه نتانیاهو با پذیرفتن پرداخت غرامت، دربرابر ترکیه تحقیر شد، گفت کابینه او نسبت به خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ غزه بی‌اعتنا و بی‌احساس است.

منابعی در حزب «اسرائیل خانه ما» اعلام کردند که احتمال دارد «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ این رژیم در جلسه روز چهارشنبه کابینه برای تصویب توافق آشتی با ترکیه، علیه این قرارداد رای دهد.