براساس مقررات برقراری آتش بس، افرادی که جنگ افزارهای خود را تحویل می دهند، مدارک همکاری در خلع سلاح را دریافت می کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری اینترفکس، مرکز روسی نظارت بر آتش بس سوریه در بولتن خبری روز جمعه خود اعلام کرد: در شبانه روز اخیر ۱۰ منطقه استان حمص و ۴ محدوده استان لاذقیه به پیمان ترک مخاصمه پیوسته اند و در این مدت نیز فقط هشت بار آتش بس نقض شده است.

این مرکز افزوده است که با توجه به مذاکرات در حال انجام با سران گروه ها و طوایف محلی در این دو استان و همچنین حما و منطقه القنیطره، دامنه آتش گسترده تر نیز خواهد شد.

از سوی دیگر، همزمان با کاهش آوارگی مردم و همچنین امکان از سرگیری زندگی عادی در محدوه های شامل آتش بس، عملیات جست وجوی گمشدگان در جریان درگیری ها و آگاهی از سرنوشت آنان در بسیاری از این مناطق در حال انجام است. پس از زمین گیر شدن گروه های داعش و جبهه النصره بر اثر عملیات همزمان نیروی هوافضای روسیه و نظامیان سوری از مهرماه سال گذشته، با توافق واشنگتن و مسکو از اسفندماه ۹۴ آتش بس در سوریه برقرار شد. روسیه می خواهد، آمریکا وعده خارج کردن اعضای گروه های مسلح مورد حمایت خود را از مناطق تحت تسلط جبهه النصره و داعش اجرا کند تا زمینه سرکوب نهایی تروریست ها فراهم شود که واشنگتن تاکنون از اجرای آن خودداری کرده، ولی توافق اولیه در این زمینه صورت گرفته است. پس از ماه ها فشار روسیه بر آمریکا برای همکاری در این زمینه، وزیران خارجه دو کشور جمعه گذشته در مذاکرات ژنو فهرست گروه های مسلح موسوم به معارض میانه رو پذیرنده و نقض کننده آتش بس را مبادله کردند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پایان مذاکرات با جان کری همتای خود در این باره گفت: یک مانع اصلی اجرای آتش بس پایدار و فراگیر، جدا نشدن گروه های مسلح از تروریست ها بود و برخی معارضان که خود را میانه رو می خوانند، با داعش و جبهه النصره همکاری می کنند که براساس نتایج مذاکرات ژنو این مساله حل خواهد شد.