«نبیه بری» در مراسم سی‌وهشتمین ساگرد ربوده شدن امام موسی صدر، تاکید کرد: مسئله امام موسی صدر مسئله‌ای ملی، عربی، اسلامی و جهانی است و نمونه‌ای از مظلومیتی است که ۳۸ سال ادامه داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، نبیه بری در این مراسم که در شهر «صور» لبنان برگزارشد، گفت: امام صدر به لیبی سفر کرد تا قذافی را از بازیچه قرار دادن لبنان و از آتش افروزی در آن بازدارد، ولی قذافی زشت‌ترین و عجیب‌ترین عملیات آدم‌ربایی و سلب آزادی را در حق او و ۲ همراهش انجام داد.

وی اظهار کرد: مسئله امام موسی صدر مسئله‌ای ملی، عربی، اسلامی و جهانی است و نمونه‌ای از مظلومیتی است که ۳۸ سال ادامه داشته است. وی با اشاره به اینکه تاکنون بر هیچکس ثابت نشده که زندگی هیچ یک از این ۳ عزیز پایان یافته باشد گفت: نه برای ما و نه برای دیگران، نه در لیبی پس از انقلاب، نه در لبنان، نه رسمی و نه غیر رسمی، نه علنی و نه سری. شایعاتی درباره این‌که ما اطلاعاتی را پنهان کرده و فاش نمی‌کنیم دروغ است و ناشی از منافع شخصی برخی افراد است. رئیس پارلمان لبنان افزود: ما اجازه عادی سازی روابط با لیبی را قبل از همکاری جدی و ثابت درباره قضیه امام موسی صدر و ۲ همراهش نخواهیم داد. نبیری تاکید کرد: کمیته رسمی پیگیری اصول و قواعد منطقی را در فعالیت خود رعایت می‌کند و مورد اعتماد کامل ما است. این کمیته با توجه به وضعیت نامستقر لیبی دیدارهایی با مسئولان لیبی در کشورهای همسایه آن داشته است و علی‌رغم سختی‌ها در ماه فوریه سفری به لیبی کرده است. دیدارهای این کمیته در دفتر دادستان کل لیبی انجام شده و اطلاعات و مستنداتی، بر مبنای تفاهم‌نامه مشترک، میان دو هیئت لبنانی و لیبیایی تبادل شده است. کمیته با هیچ مسئول سیاسی یا پارلمانی دیدار نکرده و ارتباط آن تنها با دفتر دادستان کل لیبی است. وی افزود: طرف لیبیایی هنوز هیچ اظهار یا اشاره‌ای که بر خلاف مسلمات ما باشد صادر نکرده است. رئیس پارلمان لبنان در پایان افزود: موضوع هانیبال قذافی مسئله‌ای قضایی است. او چند روز پس از دستگیری و به درخواست خانواده امام موسی صدر، مورد بازجویی بازپرس پرونده قرار گرفت و در جلسه بازپرسی برخی اطلاعات خود را فاش کرده و برخی دیگر را کتمان کرد و همین موضوع دلیل بازداشت وی است.