یک مقام سابق پنتاگون اعلام کرد که احتمال سقوط دولت افغانستان در ماه اکتبر، موجب ایجاد بحران امنیتی در منطقه می‌شود؛ زیرا تعداد نیروهای آموزشی و مشاوران آمریکایی در این کشور نیز محدود است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از «راشا تودی»، «میشل مالوف» یک مقام سابق پنتاگون در پاسخ به پرسشی اظهار داشت که احتمال سقوط دولت افغانستان در ماه اکتبر سالجاری میلادی موجب بحران امنیتی در منطقه می‌شود.

وی افزود: این احتمال درست است، زیرا نیروی آموزشی و مشاوران آمریکایی کمی در افغانستان داریم تا به نیروهای امنیتی این کشور آموزش دهند. مالوف اظهار داشت: زمانی که نیروهای افغانستان به مناطق خاصی مانند ولایت هلمند می‌روند، طالبان به طور تاکتیکی جنگ را در قندوز شروع می‌کنند. به دلیل تعداد کم این نیروها، آنها باید منطقه‌ای که تصرف کرده‌اند را ترک کنند. در نتیجه طالبان از اطراف می‌آیند و این جای خالی را پر می‌کنند. این مقام سابق پنتاگون ادامه داد: نیروهای آمریکایی نقش آموزش و مشاوره‌ به نیروهای افغان را بر عهده دارند، اما به طور فزاینده‌ای آنها نیاز دارند تا نقش ضربتی داشته باشند و این نیروها برای این کار تجهیز نشده‌اند. همچنین برخی از رسانه‌های خارجی گزارش کردند که مقامات نظامی آمریکا و ناتو می‌خواهند از میان نظامیان افغان یک نیروی دفاعی مستقل ایجاد کنند. بر اساس گزارش مذکور، این نیروهای حرفه‌ای برای حضور در میادین جنگ افغانستان از سوی آمریکا و ناتو آموزش داده می‌شوند. به همین منظور آمریکا و ناتو تلاش می‌کنند تا آمادگی‌های رزمی و دفاعی نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان را برای حضور در میدان جنگ افزایش دهند. «دیوید هیکس» فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا در افغانستان در این باره گفته بود که آمریکا و مقامات ناتو در تلاش هستند تا یک نیروی دفاعی مستقل و حرفه‌ای در افغانستان ایجاد شود.