روسیه روز یکشنبه از امضای توافقنامه ای جدید با آمریکا خبر داد که به موجب آن، عملیاتهای نظامی دو کشور در خاک سوریه از هماهنگی بیشتری برخوردار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که مقامات این کشور با آمریکا به توافقی دست یافته اند که به موجب آن، ‌ عملیاتهای نظامی دو کشور در خاک سوریه با هماهنگی بیشتری به مرحله اجرا درخواهد آمد. گفتنی است که آمریکا و روسیه بطور جداگانه از یکی از طرفین جنگ داخلی سوریه حمایت می کنند.

وزارت دفاع روسیه همچنین از تلاشهای این وزارتخانه برای متقاعد ساختن واشنگتن به تهیه یک نقشه مشترک سخن گفت که بر روی آن، مواضع و موقعیت نیروهای درگیر جنگ در سوریه برای پیشگیری از بروز حوادثمشخص شود. این در حالیست که روز گذشته، واشنگتن مسکو را به حمله هوایی علیه معارضان تحت حمایت خود متهم ساخت.

اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مقامات نظامی دو کشور آمریکا و روسیه طی یک کنفرانس ویدئویی بر لزوم افزایش هماهنگی میان عملیاتهای نظامی خود به توافق رسیده اند. گفتنی است که واشنگتن هنوز خبر این توافق دوجانبه را تأیید نکرده است.

«ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: «طرفین با هدف ارتقای هماهنگی میان عملیاتهای نظامی خود علیه گروههای تروریستی در سوریه و به منظور جلوگیری از بروز هرگونه حادثه ای در جریان این عملیاتها، بطور سازنده ای به تبادل آراء و نظرات خود پرداختند».

این درحالیست که پنتاگون روز شنبه اعلام کرد که به حملات هوایی روسیه علیه معارضان سوری مورد حمایت آمریکا اعتراض کرده است و مسکو را به بی اعتنایی نسبت به هشدارهای آمریکا متهم ساخت.

اما سخنگوی وزارت دفاع روسیه ضمن رد این اتهام گفت که جنگنده های روسیه منطقه ای را مورد هدف قرار دادند که با منطقه عملیاتی معارضان سوری تحت حمایت آمریکا حدود سیصد کیلومتر فاصله داشته است.

کناشنکوف در ادامه افزود که وزارت دفاع روسیه طی چند ماه گذشته به همقطاران آمریکایی خود پیشنهاد ترسیم یک نقشه واحد را داده بود که حاوی اطلاعاتی در خصوص مکان استقرار نیروهای فعال در میدان نبرد سوریه باشد.