نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور قزاقستان گفت: پس از عضویت هند و پاکستان در سازمان همکاری‌های شانگهای نوبت ایران برای پیوستن به این سازمان منطقه ای می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری موج، نظربایف در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت: هند و پاکستان در نشست ماه جاری سازمان همکاری‌های شانگهای، به عنوان عضو رسمی حضور خواهند یافت و ایران نیز پس از آن به این سازمان خواهد پیوست.

بنا به اعلام خبرگزاری روسیا سگودنیا، وی افزود: با عملی شدن عضویت ایران، سازمان همکاری شانگهای با مجموع جمعیت سه میلیارد نفر به قدرتی بزرگ تبدیل می شود که همکاری با چنین سازمانی سودمند خواهد بود.

شانزدهمین نشست دور روزه سازمان همکاری های شانگهای سوم تیر ماه در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان آغاز خواهد شد.

ایران از سال ۲۰۰۵ به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور دارد و درخواست برای عضویت در این سازمان داده است.

بختیار حکیموف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور سازمان شانگهای ماه گذشته برنامه تبدیل همکاری ایران با این سازمان از حالت ناظر به عضویت رسمی و کامل در بزرگترین سازمان منطقه ای جهان را اعلام کرد.

وی گفت: نخستین درخواست ایران سال ۲۰۰۶ تنظیم شده و رسما سال ۲۰۰۸ مراجعه کرد و به همین خاطر می توان گفت که نامزد واقعی پیوستن به سازمان شانگهای به عنوان عضو رسمی است که با در نظر گرفتن لغو تحریم ها، دیگر مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

سازمان همکاری شانگهای که یک سازمان بین دولتی منطقه ای برای همکاری های چند جانبه امنیتی و اقتصادی است، ۲۵ خرداد ۱۳۸۰ با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد و جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان نیز عضو ناظر هستند.

در زمان حاضر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای معادل ۳۰ میلیون و ۱۸۹ هزار کیلومتر مربع مساحت، سه پنجم گستره آسیا و حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت(نزدیک ۲۵ درصد جمعیت کره زمین)، را دارند.