پایگاه فرامنطقه ای رأی الیوم در مقاله ای عنوان کرد که عربستان احتمالا علاوه بر خارج کردن سفیر خود از عراق، سفارت خانه خود را نیز خواهد بست و همچنین روابط دوجانبه با عراق را قطع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، پایگاه عرب زبان و فرامنطقه ای رأی الیوم در مطلبی به بررسی ابعاد مختلف درخواست دولت عراق از عربستان برای تغییر «ثامر السبهان» سفیر این کشور در بغداد پرداخته است.

بر اساس این گزارش رأی الیوم در این باره می نویسد: بدون توجه به تغییرات صورت گرفته در عراق، روابط میان بغداد و ریاض از ۲۵ سال پیش تاکنون تیره بوده است. عربستان از آمریکا درخواست کرد که ۵۰۰ هزار سرباز آمریکایی را برای مبارزه با «صدام حسین» در اختیار سعودی ها قرار دهد. آنها همچنین هزینه های جنگ را برای خروج کامل از آن پرداخت کردند و نقش مهمی در کاهش بهای نفت به کمتر از ۱۰ دلار پیش از پایان جنگ عراق و ایران ایفا کردند؛ آنها در صدد بودند که به اقتصاد عراق آسیب بزنند و همچنین مانع از صدور انقلاب امام خمینی به عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس شوند.

از بین رفتن نظام صدام حسین از سوی آمریکایی ها پس از محاصره کُشنده به مدت ۱۳ سال، موجب خرسندی سعودی ها شد؛ زیرا عربستان از یک نظام قدرتمند و بلند پرواز که خطری برای سعودی ها و منطقه خلیج فارس محسوب می شد، رها شد اما سعودی ها به ذهنشان خطور نمی کرد که جایگزین نظام صدام حسین بسیار خطرناک تر می باشد؛ به دلیل اینکه یک پایگاه مذهبی، سیاسی و نظامی قوی را تشکیل می دهد و متحد ایران می گردد. بحران کنونی در دیپلماسی عربستان و عراق که اظهارات «ثامر السبهان» سفیر سعودی نشانگر آن بود، چیز غیرمنتظره و غافلگیر کننده ای نیست بلکه نارضایتی مخفی در روابط طرفین را به نمایش گذاشت.

رأی الیوم در ادامه می افزاید: ازسرگیری روابط بغداد و ریاض به دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی و کمتر از یک ماه پس از بازگشایی سفارت عربستان در بغداد باز می گردد. وزارت خارجه عراق با احضار ثامر السبهان مراتب اعتراض خود را در خصوص اظهارات او در رابطه با حشدالشعبی در شبکه سومریه نیوز عراق در ماه ژانویه اعلام کرد؛ سفیر سعودی در سخنان خود از حشدالشعبی خواسته بود که ماموریت مبارزه با داعش را به نیروهای امنیتی عراق واگذار کند تا بدین صورت از برافروختن شعله اختلافات فرقه ای جلوگیری شود! ثامر السبهان پا را فراتر از این گذاشت و تاکید کرد که مخالفت کُردها و ساکنان استان الانبار با ورود حشدالشعبی به مناطق آنها بیانگر عدم مقبولیت حشدالشعبی در میان جامعه عراق است! وی همچنین با اشاره به حوادثمقدادیه در دیالی تلویحا خطاب به حشدالشعبی عنوان کرده بود که با داعش تفاوتی ندارد.

سفرای سعودی معمولا با چنین جرأت و صراحتی چنین مواضع سیاسی را اتخاذ نمی کنند و سکوت از جمله ویژگی های بارز دیپلمات های سعودی در مقایسه با همتایان عرب زبان شان است. بنابراین اظهارات ثامر السبهان بسیار نادر و همچنین آزاردهنده برای میزبانان عراقی اش است. همین امر نیز موجب شد که حشدالشعبی، پیگرد قضایی و اخراج وی را خواستار شود. در همین راستا احمد الاسدی سخنگوی حشدالشعبی اعلام کرد که اظهارات سفیر سعودی از حد گذشته و به دلیل وقاحت وی، حدود دیپلماسی را نیز زیر پا گذاشته است.

این پایگاه عرب زبان در ادامه تصریح می کند: وزارت خارجه عراق روز شنبه از ریاض درخواست کرد که سفیر خود را در بغداد تغییر دهد و فرد دیگری را جایگزین وی کند. آنها با این درخواست نشان دادند که اظهارات سفیر عربستان از حد دیپلماتیک خود عبور کرده است. در همین راستا سید احمد جمال سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که سفیر عربستان در آخرین اظهارنظر خود مدعی شده بود که برخی از شبه نظامیان در صدد ترور وی هستند. سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که در پی این ادعای ثامر السبهان، از وی ارائه مدارک و اسناد برای اثبات ادعایش را خواستار شدیم اما پاسخی دریافت نکردیم.

رأی الیوم در پایان نتیجه می گیرد: عربستان احتمالا به خارج کردن سفیر خود از بغداد بسنده نمی کند و احتمال دارد که سفارت خود را نیز در عراق ببندد و روابطش را با این کشور قطع کند؛ درست شبیه اقدامی که چند ماه قبل با ایران کردند و سفارت خود را در تهران بستند. هر کس که رسانه های رسمی عربستان و تحلیل های منتشر شده در آن علیه عراقی ها و همچنین هجمه متقابل رسانه های عراقی علیه سعودی ها را بررسی کنند، به خوبی درک خواهد کرد که حضور سفیر عربستان در بغداد و سفیر عراق در ریاض یک نوع دروغ دیپلماتیک است و به نظر می رسد که این دروغ گویی به پایان خود نزدیک شده است. زیرا وجود سفارتخانه ها برای بهبود روابط نبوده است و آنها فقط در صدد تیره کردن روابط بودند.