یک نشریه آمریکایی با ارائه دلایل مبتنی بر اطلاعات غلط درباره ایران، به شرکت بوئینگ توصیه کرد تا باتوجه به علل اصلی اعمال تحریم ها علیه تهران، در فروش هواپیماهای خود به ایران تجدید نظر کند.

به گزارش خبرگزاری موج، نشریه آمریکائی «فوربس»(Forbes) در یادداشتی به تأسی از جنگ طلبان تندرو و مدافعان دموکراسیِ آمریکائی به شرکت بوئینگ توصیه کرد که با توجه به علل اصلی اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، در فروش هواپیماهای خود به ایران تجدید نظر کند.

این نشریه آمریکایی در این باره می نویسد: اگرچه لغو تحریم ها علیه ایران پس از توافق هسته ای جامع میان این کشور و کشورهای ۱ + ۵ موجب شد تا ممنوعیت ها در فروش هواپیما به ایران برداشته شود؛ اما شرکت هایی نظیر «بوئینگ» و «ایر باس» باید با توجه و دقت به منطق تحریم های پیشین؛ در معامله با ایران تجدید نظر کنند.

نشریه آمریکایی مذکور در ادامه مدعی شده است: ایران کماکان در زمره کشورهای حامی تروریسم در جهان بوده و نیز در گزارش ۲۰۱۶ «شاخص ضدپولشویی بازل»، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

نشریه آمریکائی «فوربس» مدعی است: از آنجائیکه هواپیمای تجاری ایران معمولاً قوانین بین‌المللی هوایی را به واسطه ارسال تسلیحات و نیروی نظامی به سوریه نقض می‌کنند، شرکت های معامله کننده با ایران در معرض خطر همدستی با این کشور قرار دارند.

«فوربس» که گویا از سوئی مستشاران نظامی ایران در سوریه که مطابق قوانین بین المللی به درخواست یک دولتِ برخواسته از انتخابات مردمی در مبارزه با تروریست های مصنوع غرب در سوریه حضور دارند را با نیروی نظامی و تسلیحات اشتباه گرفته و از سوی دیگر مبارزه با گروه های تروریستی متعدد در این کشور را با جنگ داخلی اشتباه گرفته است، با انبوهی از داده های نادرست چنین نتیجه گیری می کند: اگرچه ایران بر اساس توافق هسته ای جامع میان این کشور و کشورهای ۱ + ۵ موسوم به «برجام» قطعاً واجد شرایط خرید هواپیما است؛ اما با توجه به نقش حیاتی هواپیمایی تجاری ایران در تشدید فاجعه انسانی سوریه و تداوم جنگ داخلی خونین در این کشور، بوئینگ باید در فروش هواپیما به ایران تجدید نظر کند.