سخنگوی نظامیان آمریکایی مستقر در بغداد گفت که تعداد نیروهای شیعه روز به روز افزایش یافته و هم اکنون به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سخنگوی نظامیان آمریکایی مستقر در بغداد می‌گوید تعداد نیروهای شیعه که علیه گروه تروریستی داعش در عراق مبارزه می‌کنند، به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده‌ است.

شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا در گزارشی ضمن ابراز نگرانی درباره افزایش نیروهای شیعه در عراق، به نقل از کریس گارور گزارش داد از زمان ورود تروریست‌های داعش به عراق در تابستان ۲۰۱۴، تعداد نیروهای شیعه روز به روز افزایش یافته و هم اکنون به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

نیروهای دولتی عراق با پشتیبانی مبارزان یگان‌های بسیج مردمی(الحشد الشعبی) در ماه‌های اخیر موفق شده‌اند گروه‌های تروریستی را از بسیاری از مناطق عراق عقب رانند.

در همین حال ماه گذشته و پس از انتشار گزارشی درباره اینکه امریکا قصد دارد صدها نیروی نظامی به عراق اعزام کند، یک کمیته پارلمانی در عراق با حضور نیروهای امریکایی در عراق برای آزادسازی موصل مخالفت کرد.

نایف الشماری یکی از نمایندگان پارلمان عراق در مخالفت با حضور نظامیان امریکایی در عراق به بهانه آزادسازی موصل و مناطق تحت اشغال داعش گفت: «عراقی‌ها پیشتر نیز کنترل تکریت، فلوجه و … رمادی به دست گرفته‌اند.»

گارور در پاسخ به سوالی درباره نقش مبارزان شیعه در آزادسازی موصل گفت: «دولت عراق مسئول این جنگ است. ما برای حمایت از آنان اینجا هستیم. بنابراین تصمیم برای اینکه چه کسی در این عملیات باشد، برعهده آنان(دولتمردان عراق) است.»

اگرچه گارور قویا تاکید کرد که در این عملیات هیچ گونه هماهنگی میان امریکا و ایرانیان صورت نگرفته است.

نیروهای عراقی خود را آماده آزادسازی شهر موصل می‌کنند؛ موصل دومین شهر بزرگ عراق است که از تابستان ۱۳۹۳ تحت اشغال تروریست‌های داعش می‌باشد.

در همین حال خالد العبیدی وزیر دفاع عراق روز ۱۳ مرداد در گفتگوی اختصاصی با پرس تی‌وی گفت: «اگر به خاطر فتوای مرجع عالیقدر شیعیان(آیت‌الله سیستانی) نبود، که خواستار تشکیل حشد الشعبی، بسیج مردمی عراق، شده بود، بغداد سقوط می‌کرد. نیروهای بسیج مردمی عراق شروع به دفاع از مناطقی کردند که خطر(داعش) آنها را تهدید می‌کرد. آن‌ها از خودگذشتگی‌های فراوانی انجام دادند و صادقانه بگویم، وجود آن‌ها باعثشد ما زمان کافی برای بازسازی ارتش را به دست بیاوریم.»

وی همچنین درباره حضور مستشاران ایرانی در عراق و آموزش نیروهای بسیج مردمی عراق گفت: «تعداد محدودی از مشاوران ایرانی در حال حاضر در عراق حضور دارند. این نیروها با نیروهای بسیج مردمی همکاری می کنند. این نیروها با موافقت دولت مرکزی عراق در این کشور حضور دارند و باید این نکته را ذکر کنم که نیروهای بسیج مردمی تحت حمایت دولت هستند و به فرمانده نیروهای نظامی عراق(حیدر العبادی) پاسخگو هستند. هیچ نیروی خارجی در حال حاضر بدون موافقت دولت(عراق) در این کشور حضور ندارد.»

وزیر دفاع عراق همچنین درباره حضور نیروهای خارجی در عملیات آزادسازی موصل گفت: «نیروهای امنیتی که قرار است در آزادسازی موصل شرکت کنند تنها نیروهای عراقی هستند. ما همانند عملیات قبلی نه نیازی داریم و نه اجازه می‌دهیم که غیر از سربازان عراقی سرباز دیگری در این نبرد شرکت کند. نیروهای عراقی که در این عملیات شرکت می‌کنند طبق استراتژی‌های نظامی که حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، مشخص می‌کند پیش خواهند رفت.»