یک مقام ارشد شورای دولتی چین گفت که کشورش برای رویارویی نظامی با آمریکا آماده است و از حضور فزاینده نظامی و تسلیحاتی این کشور در دریای جنوبی هراسی ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، «دای بینگ گوا» روز چهارشنبه این سخنان را در نشستی با حضور شماری از کارشناسان چینی و خارجی عنوان کرد و گفت که حتی اگر آمریکایی ها ناوهای هواپیمابر به منطقه اعزام کنند ما از آنها هراسی نداریم.
او با هشدار به فیلیپین و اینکه این کشور باید مراقب تحرکاتش باشد، گفت: مانیل فکر نکند ما دست و پا بسته هستیم و گوشه ای می نشینیم تا آنها هر کاری که می خواهند در دریای جنوبی انجام دهند. اظهارات تند این مقام ارشد چین و مقاله شدیدالحن روزنامه گلوبال تایمز این کشور مبنی بر اینکه پکن آماده جنگ است، نشان می دهد پکن خود را برای دوران پس از صدور حکم دادگاه لاهه در روز سه شنبه آینده(۲۲ تیر) در باره وضعیت دریای جنوبی آماده کرده است. این دادگاه سال ۲۰۱۳ میلادی شکایت فیلیپین از چین در خصوص منازعات دریای جنوبی را دریافت کرد و حالا برای صدور رای آماده می شود. دریای جنوبی از مسیرهای مهم کشتیرانی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که از نظر منابع طبیعی نیز بسیار غنی است. به غیر از فیلیپین؛ ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعای مالکیت بخش‌هایی از این دریا را دارند و آمریکا به این اختلافات دامن می زند. مقام ارشد شورای دولتی چین همچنین با اشاره به حضور نیروهای نظامی فیلیپین در برخی از جزایر این دریا گفت: ما می دانیم آنها این جزایر را اشغال کرده اند و قدرت بازپس گیری آنها را داریم اما به دلیل حراست از صلح و ثبات دریای جنوبی تا به امروز خویشتنداری نشان داده ایم. نشریه چاینا دیلی چین نیز امروز با انتشار مقاله ای انتقادی اعلام کرد که آمریکا از مدت ها قبل چین را تحت فشار قرار داده است تا هر رایی که دادگاه لاهه صادر می کند، بپذیرد. وزارت امور خارجه چین هم پیشتر تاکید کرده بود که حکم این دادگاه بی اعتبار است و برای چین حجت به حساب نمی آید.