سرویس بین الملل- سفیر آمریکا در قزاقستان گفت: آمریکا به سرمایه‌گذاری و افزایش همکاری‌های اقتصادی 2 جانبه با قزاقستان علاقه‌مند است.

به گزارش خبرگزاری موج، «جوری کرول» سفیر آمریکا در قزاقستان گفت: واشنگتن به سرمایه‌گذاری و افزایش همکاری‌های اقتصادی 2جانبه با قزاقستان علاقه‌مند است.

کرول ادامه داد: آمریکا مایل به گسترش صادرات به قزاقستان است و «نورسلطان نظربایف» نیز به تقویت همکاری‌های اقتصادی میان 2 کشور و ایجاد شغل علاقه‌مند است.

وی افزود: توجه آمریکا به «آستانه» در حوزه سرمایه‌گذاری قزاقستان به بخش انرژی به ویژه نفت و گاز معطوف است.

سفیر آمریکا در آستانه گفت: پتانسیل بسیاری در گسترش همکاری‌های اقتصادی در زمینه کشاورزی و فناوری میان 2 کشور وجود دارد.

کرول تصریح کرد: شمار گردشگران آمریکایی در قزاقستان کم شده و این مسئله باید اصلاح شود.

وی در پایان گفت: تعداد گردشگران آمریکایی در قزاقستان بسیار اندک هستند و در واقع جمعیت بزرگی از آمریکایی‌ها حتی نمی‌دانند آستانه در کدام سوی کره زمین قرار دارد.

یکی از اهداف آمریکا برای کاهش نفوذ روسیه در منطقه، وارد کردن کشورهای منطقه در حوزه مناسبات نظامی-امنیتی غربی است که کشورهای آسیای مرکزی در بطن این هدف آمریکا قرار دارند.

به هر صورت، کشورهای آسیای مرکزی به گونه ای دقیق از سوی آمریکا وارد پیمان های امنیتی شده اند، به گونه ای که در قالب گسترش ناتو به شرق، آمریکا توانست به طور فزاینده ای و فراتر از اجرای برنامه مشارکت برای صلح با کشورهای منطقه، بویژه آسیای مرکزی تمرینات نظامی را انجام داده و یک سری پیمان های نظامی با کشورهای مذکور ببندد.

کمکهای مداوم آمریکا به دوشنبه و دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز در راستای اهداف این کشور در منطقه می‌باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج