رئیس شورای اسلامی شهر خوی از رونمایی کتاب 'در پرتو شمس 'طی آئینی در محوطه شورای اسلامی شهر و با حضور پژوهشگران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشور و اهالی فرهنگ و ادب خوی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامعلی شریف در مراسم رونمایی از این کتاب گفت: موسیقی و ادبیات ایران سرشار از مفاهیم عرفانی بوده و عرفان اسلامی در تاریخ ادبیات کشور ایران سهم عمده ای را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: موسیقی از عمق روح انسان سرچشمه می گیرد و اصیل بودن موسیقی حاصل نمی شود مگر بر طبق معارف و پیوند با مبدا هستی اتفاق افتاده باشد.

شریف گفت: بسیاری از بزرگان ادبیات عرفانی ما انس و الفتی با موسیقی داشتند و نوشته های شعرای بزرگ ایران همواره سرشار از مبانی موسیقی ارزشمند ایرانی بوده است.

وی افزود: عرفان اسلامی نیز همیشه از مهمترین مباحث ادبیات ما بوده و بدون شک بخش عمده ای از ادبیات غنی ما در گذشته از پیوند مفاهیم عرفانی با شعر و نثر پدید آمده است.

رئیس شورای شهر خوی تاکید کرد: عارف واصل به مبدا هستی و پیوند خورده با نور الهی همواره در جهان اسلام و ایران، منشاء تاثیر های بسیاری بوده و ادبیات دینی ما شامل بسیاری از این اسامی است.

وی بیان کرد: انسان های بزرگی چون مقداد، سلمان و میثم از جمله عرفای واصلی بودند که جهان اسلام از وجود چنین شخصیت های وارسته ای فیض بسیاری برده است.

شریف گفت: نمونه های دیگری از عالم عرفان در شهر خوبان خوی نیز تجربه شده همچون آخوند شیخ نوایی، ملا علی خویی، آقا میریعقوب اول که تاثیر حضور این بزرگان در مسیر هدایت زندگی مردم به سوی زندگی دینی و معنوی ستودنی است.

شریف اضافه کرد: شمس تبریزی یکی عرفای بزرگ اسلامی است که در عرفان اسلامی، آوازه ای جهانی دارد و افتخار این خطه آرمیدن این شخصیت بزرگ در خاک خوی است.

وی اضافه کرد: شمس عارف وارسته ای است که در سایه عرفان واقعی تاثیر شگرفی در بزرگترین فقیه زمان خود داشته است؛ فقیهی که صاحب خطابه و مکتب بوده و چنان تحول عظیمی در او پدید آمده است که خودش /مولانا/ می گوید: سجاده نشین باوقاری بودم/ بازیچه کودکان کویم کردی.

شریف ابراز میدواری کرد تا امروزه نیز جوانان به عرفان عظیم و ناب اسلامی توجه داشته باشند و با استفاده از این سرچشمه نورانیت، رسیدن به وجود کمال هستی برایشان هموار و میسر گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج